Zelenski a demis fără nicio explicație mai mulți generali din Garda Națională a Ucrainei

62404383
Shutterstock

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a emis un decret de demitere a mai multor ofiţeri de rang înalt din Garda Naţională a Ucrainei, informează sâmbătă dpa.

Ofiţerul cu cel mai înalt rang destituit este prim-adjunctul şefului Gărzii Naţionale, general-locotenentul Volodimir Kondratiuk, potrivit decretului prezidenţial.

Ceilalţi trei adjuncţi demişi sunt general-locotenentul Oleksandr Nabok şi doi generali-maiori, Oleh Sahon şi Mikola Mikolenko.
Cu excepţia lui Sahon, toţi generalii erau în funcţie înainte de război.

Nu se cunosc deocamdată motivele acestei remanieri la conducerea Gărzii Naţionale ucrainene.

Cu câteva luni în urmă, Zelenski l-a înlocuit pe şeful structurii respective, numindu-l în fruntea sa pe Oleksandr Pivnenko, un ofiţer cu experienţă de luptă.

Garda Naţională este o organizaţie paramilitară care se subordonează Ministerului ucrainean de Interne şi este responsabilă de securitatea frontierelor şi de protecţia securităţii interne. Cu toate acestea, de la începutul invaziei pe scară largă a Rusiei în Ucraina, membrii Gărzii Naţionale au luptat în prima linie.

Zelenski a declarat vineri că vrea să elibereze soldaţii din armată la sfârşitul serviciului militar obligatoriu, în pofida continuării războiului rus împotriva Ucrainei.

Preşedintele ucrainean a afirmat că problemele grave de mobilizare, demobilizare şi rotaţie au fost abordate în cadrul unei reuniuni a Înaltului comandament militar al ţării.

Secretarul Consiliului Naţional pentru Securitate şi Apărare, Oleksii Danilov, a declarat că preşedintele a cerut conducerii militare să demobilizeze aceşti soldaţi.

Plan pentru demobilizarea soldaților ucraineni

Un plan concret urmează să fie prezentat săptămâna viitoare.
Capitala Ucrainei a suferit sâmbătă ceea ce oficialii au declarat că a fost cel mai mare atac cu drone al Rusiei de la începutul războiului, soldat cu cinci răniţi, în timp ce zgomotul apărării antiaeriene şi exploziile au trezit locuitorii Kievului în zorii zilei, potrivit Reuters.

Forţele aeriene ucrainene au declarat iniţial că 71 dintre cele 75 de drone lansate de Rusia au fost doborâte, dar ulterior au revizuit numărul aparatelor doborâte la 74. Purtătorul lor de cuvânt a declarat la televiziune că 66 dintre acestea au fost doborâte deasupra Kievului şi a regiunii adiacente.

Şeful forţelor aeriene, Mikola Oleşciuk, a lăudat eficienţa unităţilor de "foc mobil" - de obicei camionete rapide cu o mitralieră sau un tun antiaerian montate pe platforma lor. Acestea au doborât aproape 40% din drone, a indicat el.

Aproape 80 de blocuri de locuit şi peste 100 de clădiri din Kiev au rămas sâmbătă fără curent electric după atacul masiv al Rusiei cu drone asupra capitalei ucrainene în cursul nopţii, au anunţat autorităţile ucrainene, citate de AFP.

În dimineaţa de zilei de 25 noiembrie, un atac cu drone de mare amploare în capitală a avariat o linie de alimentare electrică, a indicat Ministerul ucrainean al Energiei într-un comunicat. "În consecinţă, 77 de imobile rezidenţiale şi 120 de clădiri în partea centrală a oraşului sunt private de electricitate", se menţionează în comunicat.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
Citește și...
Șeful Pentagonului i-a avertizat pe aliați că vor urma „decizii importante” privind securitatea în Europa

Șeful Pentagonului i-a criticat, din nou, pe aliații europeni ai Washingtonului reproșându-le că au ignorat "prea mult timp" apelurile de a-și consolida apărarea. 

China avertizează UE împotriva unor noi restricţii comerciale. Beijingul ameninţă că va „riposta decisiv”

China a avertizat Uniunea Europeană împotriva impunerii de noi restricţii comerciale în urma unei discuţii interne a UE privind relaţiile cu Beijingul, declarând că va răspunde ferm oricăror noi măsuri pe care le consideră discriminatorii, relatează dpa.

Cel mai lung drum cu trenul durează 21 de zile și ajunge în 13 țări. Cât costă un bilet și care sunt destinațiile

A fost creată cea mai lungă călătorie cu trenul din lume. Durează 21 de zile și traversează 13 țări. Noua legătură dintre Laos și China face posibilă o călătorie pe calea ferată de la Portugalia până la Singapore.

Recomandări
Italia va trimite 100 de militari și avioane de luptă în România, după incidentul cu dronă de la Galați. Misiunea, urgentată

Italia pregătește o operațiune militară pe teritoriul România, care ar urma să înceapă la jumătatea lunii iunie și să dureze cel puțin o lună, potrivit unor surse guvernamentale citate de presa italiană. 

Gest sfidător la Casa Albă: Marco Rubio a întors spatele atunci când a fost întrebat dacă NATO va apăra România | VIDEO

Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, s-a întâlnit la Washington cu ministrul de Externe al Pakistanului, Ishaq Dar, în contextul unui acord provizoriu cu Iran. Însă, oficialul american a refuzat categoric să discute despre incidentul din România.

Comparația salariilor de la stat și din privat. Domeniile în care au apărut cele mai mari diferențe

O analiză realizată pe baza datelor Institutului Național de Statistică, prelucrate de Știrile PRO TV, compară salariile medii nete din 2024 pentru 56 de activități economice prezente atât în sectorul public, cât și în cel privat.