Vaticanul urmeaza sa anunte un "miracol care va uimi lumea", atribuit Papei Ioan Paul al II-lea

Papa Ioan Paul al II-lea

In mare secret, Vaticanul a atribuit Papei Ioan Paul al II-lea, decedat in 2005, un miracol, facand astfel un nou pas spre sanctificarea fostului Suveran Pontif.

Potrivit The Telegraph, Vaticanul nu a dezvaluit inca despre ce miracol este vorba sau cand a avut loc, insa surse din randul Bisericii Catolice sustin ca minunea "va uimi lumea".

Ar avea legatura cu "vindecarea extraordinara" a unei femei din Costa Rica, care a suferit leziuni grave la nivelul creierului si care s-a vindecat, dupa ce e familia ei a inceput sa se roage memoriei Papei Ioan Paul al II-lea, scrie presa Italiana.

Detaliile miracolului ar urma sa fie anuntate la sfarsitul acestei luni sau la inceputul lui iulie, potrivit unei surse din Vatican, citata de The Telegraph.

Ioan Paul al II-lea a fost beatificat - primul pas catre sanctificare - intr-o ceremonie desfasurata in Piata Sfantul Petru, in mai 2011.

Citește și
Gabriele Amorth
Preotul care "a alungat demonii" din 160.000 de persoane spune ca Papa Francisc a facut o exorcizare

Al doilea miracol, necesar pentru ca fostul Papa sa fie declarat sfant, s-ar fi produs chiar in ziua beatificarii. A fost recunoscut de teologii din Congregatia pentru Cauze Sfinte, de la Vatican, insarcinata cu examinarea "dosarelor" candidatilor pentru sanctificare.

Primul miracol atribuit Papei Ioan Paul al II-lea este aparenta vindecare a unei calugarite franceze, Sora Marie Simon-Pierre, bolnava de Parkinson, pana in momentul in care s-a rugat pentru interventia fostului Suveran Pontif. Biserica Catolica sustine ca vindecarea nu are nicio explicatie medicala.

Papa Ioan Paul al II-lea ar urma sa fie declarat, oficial, sfant in aceasta toamna, fie pe 20 octombrie sau 24 noiembrie, iar ceremonia de canonizare va fi prezidata de Papa Francis, ales in luna martie a acestui an.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Superba Niina Petrokina a cucerit al doilea său titlu european la patinaj artistic
GALERIE FOTO Superba Niina Petrokina a cucerit al doilea său titlu european la patinaj artistic
Citește și...
Schimbarea la fata a Vaticanului. Noutatile si controversele aduse de Papa Francisc in doar 3 luni
Schimbarea la fata a Vaticanului. Noutatile si controversele aduse de Papa Francisc in doar 3 luni

Dupa numai 3 luni de pontificat, Papa Francisc s-a remarcat prin declaratii si gesturi neasteptate. Glumet, militand pentru saracie si luand decizii neasteptate, noul suveran pontif pare ca vrea sa schimbe imaginea sobra si rece a Vaticanului.

Preotul care
Preotul care "a alungat demonii" din 160.000 de persoane spune ca Papa Francisc a facut o exorcizare

Gabriele Amorth, un preot catolic, cunoscut drept "exorcistul sef de la Vatican" a confirmat intr-un interviu ca Papa Francisc a facut o exorcizare in timpul mesei de Rusalii, in urma cu aproape doua saptamani.

Vaticanul il contrazice pe Papa Francisc.
Vaticanul il contrazice pe Papa Francisc. "Cei care resping Biserica nu pot fi salvati"

Thomas Rosica, unul dintre purtatorii de cuvant ai Vaticanului, a tinut sa-l contrazica pe Papa Francisc, in ceea ce priveste posibilitatea ca ateii sa ajunga in Rai.

Recomandări
Liderul suprem al Iranului îl sfidează pe Donald Trump și îl numește ”criminal”: ”El este vinovat pentru aceste victime”
Liderul suprem al Iranului îl sfidează pe Donald Trump și îl numește ”criminal”: ”El este vinovat pentru aceste victime”

Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, le-a cerut autorităţilor ”să le rupă spatele răzvrătiţilor” şi a dat vina pe președintele Donald Trump pentru victimele din Iran.

Gerul a pus stăpânire pe România. Orașul în care s-au înregistrat minus 21 de grade Celsius
Gerul a pus stăpânire pe România. Orașul în care s-au înregistrat minus 21 de grade Celsius

Gerul a pus stăpânire pe mare parte din România, în special pe zona Moldovei. La Miercurea Ciuc, sâmbătă dimineață au fost și minus 21 de grade Celsius, iar la Botoșani, termometrele s-au oprit la minus 17 grade.  

Șase indivizi au fost arestați în Lituania pentru incendierea unei fabrici militare. Suspecții au legături cu România
Șase indivizi au fost arestați în Lituania pentru incendierea unei fabrici militare. Suspecții au legături cu România

Autoritățile din Lituania au anunțat că Serviciul de Informații al Rusiei a coordonat un grup de 6 indivizi care ar fi pus la cale incendierea unei fabrici de echipamente militare.