Un tribunal din Germania permite desfăşurarea de proteste față de restricții la Berlin

62144955
Getty

Un tribunal regional german a dat sâmbătă undă verde pentru demonstraţii în masă plănuite la Berlin împotriva restricţiilor privind coronavirusul, luând o decizie care anulează interdicţia din capitală în legătură astfel de proteste, relatează Reuters.

Poliţia s-a pregătit pentru violenţe în contextul în care activişti care se opun măsurilor legate de virus au făcut apel la următorii lor de pe reţelele de socializare din Europa să se înarmeze şi să se adune la Berlin.

Activiştii, furioşi din cauza deciziei Berlinului de a interzice demonstraţii după ce participanţii la un marş recent nu au purtat măşti şi nu au păstrat distanţa socială, au inundat municipalitatea cu mii de cereri pentru proteste suplimentare în weekend.

"Adunările pregătite de diferite iniţiative pentru 29 august împotriva politicii privind coronavirusul a guvernelor federal şi de landuri pot avea loc", a stabilit instanţa.

Până acum Germania a gestionat criza coronavirusului mai bine decât multe dintre celelalte state europene, prin testări riguroase care au ajutat la menţinerea la un nivel scăzut a numărului de infectări şi decese.

Însă creşterea numărului de infectări zilnice s-a accelerat în ultimele săptămâni, la fel ca în mare parte din lume.

Vineri, cancelarul german Angela Merkel le-a cerut cetăţenilor să menţină garda sus împotriva virusului. "Este o chestiune gravă, la fel de gravă ca până acum, şi trebuie să o luaţi în continuare în serios", a spus ea.

Articol recomandat de sport.ro
Norvegia, avertisment serios în privința Rusiei: „O greșeală!”
Norvegia, avertisment serios în privința Rusiei: „O greșeală!”
Citește și...
Taco Bell a eliminat salata din meniurile unor restaurante din SUA. Aproape 100 de persoane, infectate cu un virus

Lanţul american de restaurante fast-food Taco Bell a decis să elimine salata verde din meniurile unor restaurante din Statele Unite.

SUA își reduc discret prezența militară în Europa de Est. Aliații NATO se tem de consecințe

Câteva sute de militari americani desfăşuraţi în Estonia în timpul iernii trecute au fost retraşi discret, a dezvăluit ministrul apărării Hanno Pevkur jurnaliştilor locali, când se pregătea să plece la summitul NATO de la Ankara din această lună. 

Knesset, Parlamentul Israelului, s-a dizolvat. Premierul Benjamin Netanyahu se luptă să-și păstreze puterea

Parlamentul israelian s-a dizolvat vineri dimineață, după ce a adoptat mai multe proiecte de lege, în ultimele momente ale coaliției de guvernare, condusă de prim-ministrul Benjamin Netanyahu.

Recomandări
Legea salarizării. Dragoș Pîslaru: Sindicatele au cerut 20 de miliarde de lei în plus, dar pragul este 12 miliarde

Reprezentanţii partidelor ”pro-occidentale” şi ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, au discutat vineri, 17 iulie, la Palatul Cotroceni, pe tema legii salarizării, care este jalon PNRR.

ANM a prelungit avertizarea de caniculă. Codul galben a fost extins la 13 județe și București | HARTĂ

Canicula se extinde în România și aduce temperaturi de până la 37 de grade în următoarele zile. ANM avertizează și asupra furtunilor puternice în mai multe regiuni ale țării.

Clanul Buricea avea bani ascunși în ziduri și o colecție de mașini de lux. Averea confiscată valorează peste 680.000 de euro

Procurorii DIICOT au confiscat de la clanul Buricea din Brăila 12 autoturisme în valoare de o jumătate de milion de euro, trei ambarcaţiuni, bijuterii, o armă, peste 30 de săbii, dar şi 80.000 de euro, o parte din bani fiind găsiţi ascunşi în zidărie.