Un general american de rang înalt avertizează că ISIS va putea lovi interesele occidentale din Afganistan peste câteva luni

62271676
Profimedia

ISIS ar putea lovi interesele occidentale din Afganistan în câteva luni, afirmă un general american de rang înalt.  

Filiala din Afganistan a Statului Islamic va fi capabilă să lovească interesele occidentale din Europa și Asia în doar șase luni, avertizează un general american de rang înalt.

ISIS-K, cunoscută oficial sub numele de Statul Islamic-Khorasan, este filiala afgană a celebrului grup terorist.

Gruparea a revendicat responsabilitatea pentru mai multe atacuri mortale din întreaga țară, care au avut loc de la retragerea haotică a SUA, în august 2021, atunci când puterea a fost preluată de inamic, adică de talibani.

Generalul Michael Kurilla, comandantul Comandamentului Central al SUA (CENTCOM), a declarat, joi, că grupurile extremiste care operează în Afganistan văd o „oportunitate" în controlul fragil al talibanilor asupra securității, conform Insider

El a spus că ISIS a devenit mai puternic și mai angajat în orchestrarea de atacuri în regiune. El a mai afirmat că gruparea are „scopul final de a lovi patria americană".

ISIS va fi capabilă să desfășoare „o operațiune externă împotriva intereselor americane sau occidentale în străinătate în mai puțin de șase luni, cu puține sau niciun avertisment", a declarat Kurilla în mărturia depusă în fața Comisiei pentru servicii armate a Senatului, precizând ulterior că aceasta se referea la Europa sau Asia.

„Este mult mai greu pentru ei să fie capabili să facă acest lucru împotriva țării de origine", a spus el.

Întrebat de senatorul Tom Cotton din Arkansas despre probabilitatea unui atac terorist împotriva SUA sau a aliaților săi, Kurilla a spus că există o „probabilitate mai mare" ca un atac să aibă loc în străinătate decât pe teritoriul SUA.

Kurilla a adăugat că armata americană își sporește eforturile în ceea ce privește serviciile de informații pentru a putea avea acces la anumite rețele și că este nevoie, de asemenea, de muniții suplimentare.

El le-a spus parlamentarilor că poate detalia atacurile aeriene împotriva țintelor ISIS-K doar într-un mediu clasificat.

ISIS a luptat ani de zile împotriva talibanilor

Gruparea teroristă a lansat zeci de atacuri în lunile care au precedat prăbușirea guvernului afgan în august 2021. De asemenea, gruparea a revendicat responsabilitatea pentru un atentat sinucigaș cu bombă care a avut loc în aeroportul din Kabul, în care au murit 169 de afgani și 13 soldați americani.

Președintele Joe Biden a promis că SUA se vor răzbuna, iar Departamentul de Stat a declarat ulterior că s-a angajat să folosească un „set complet de instrumente de combatere a terorismului" pentru a lupta împotriva ISIS-K.

Gruparea teroristă a continuat să comită atacuri în Afganistan în 2022, atacând inclusiv școli și moschei. 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Guvernul slovac a decis să trimită avioane de vânătoare MIG-29 în Ucraina. Anunțul vine la o zi după decizia Poloniei

Guvernul slovac a aprobat trimiterea de avioane de luptă MIG-29 în Ucraina, a declarat, vineri, premierul Eduard Heger, intensificând astfel asistența militară acordată Kievului.  

China, despre vizita lui Xi Jinping în Rusia: „Are ca scop să îndemne la pace şi să promoveze discuţiile”. Occidentul, atacat

Vizita preşedintelui Xi Jinping în Rusia este pentru "pace", iar China îşi va menţine "poziţia obiectivă şi imparţială" în ceea ce priveşte problemele internaţionale şi regionale, inclusiv criza din Ucraina, a transmis Ministerul chinez de Externe.

O femeie a fost mușcată de mai multe ori de o caracatiță cu inele albastre în timp ce înota

O femeie a fost mușcată de mai multe ori de o caracatiță veninoasă cu inele albastre în timp ce înota, joi după-amiază, pe plaja Chinamans din Mosman.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.