Ucraina cumpără cu o sumă uriașă 2 reactoare nucleare rusești din Bulgaria, pentru o centrală nucleară de lângă România

62512938

Ucraina va cumpăra cu peste 600 de milioane de euro două reactoare nucleare rusești din Bulgaria, pe care le va folosi pentru centrala nucleară de la Khmelnytskyi, aflată la mică distanță de România.

 

Parlamentul ucrainean a aprobat achiziționarea a două reactoare nucleare rusești care au fost inițial destinate centralei nucleare Belene din Bulgaria, scrie Novinite.

Această decizie a venit după votul comisiei pentru energie de joi, care a adoptat un amendament la o lege ce vizează îmbunătățirea climatului de afaceri al țării. Amendamentul autorizează în mod expres Cabinetul de Miniștri al Ucrainei și Energoatom, compania de stat de energie nucleară, să negocieze și să finalizeze achiziția reactoarelor pentru CNE Khmelnytskyi.

Centrala nucleară Khmelnytskyi, situată în sud-vestul Ucrainei, la mică distanță de România, s-a confruntat cu provocări operaționale de la construcția sa în anii 1970 sub Uniunea Sovietică. Din cauza dezastrului de la Cernobîl, a funcționat la capacitate mai mică decât puterea maximă.

Reactoarele în cauză au fost achiziționate inițial pentru CNE Belene din Bulgaria, care a rămas incompletă. Oficialii ucraineni au început acum negocierile pentru achiziționarea acestor reactoare, care se estimează că vor costa cel puțin 600 de milioane de euro.

În plus, compania americană Westinghouse este, de asemenea, în discuții pentru a construi două reactoare noi pentru centrala Khmelnytskyi.

Controverse pe marginea achiziției de reactoare nucleare rusești

Decizia de a cumpăra reactoare de fabricație rusă stârnește unele controverse. Criticii susțin că extinderea instalațiilor nucleare în contextul războiului în curs dintre Ucraina și Rusia este periculoasă, mai ales având în vedere vulnerabilitățile centralelor nucleare în timpul conflictului.

Unii parlamentari au pus sub semnul întrebării beneficiile imediate ale proiectului, sugerând că nu ar atenua criza energetică a Ucrainei pe termen scurt și ar putea duce la prețuri mai mari la electricitate. Inna Sovsun, un parlamentar de opoziție, a subliniat necesitatea descentralizării sistemului energetic al Ucrainei, care a fost sub atacul constant al Rusiei.

Există și preocupări cu privire la implicațiile financiare ale proiectului. Guvernul ucrainean a declarat că achiziția va fi finanțată din fondurile proprii ale Energoatom, dar persoane din opoziție precum Yaroslav Zheleznyak se tem că acest cost ar putea fi în cele din urmă transferat consumatorilor sub forma unor tarife mai mari. Unii experți, cum ar fi Volodymyr Omelchenko de la un think-tank cu sediul la Kiev, au criticat reactoarele ca fiind învechite și s-au întrebat de ce Bulgaria este dornică să le vândă.

În ciuda opoziției, legea, inclusiv modificarea pentru achiziționarea reactorului, este încă supusă aprobării de către plenul parlamentului. În timp ce achiziția a fost autorizată, lucrările de construcție la noile reactoare nu au fost încă aprobate.

Ministrul Energiei, German Galușcenko, a susținut cu fermitate proiectul, calificându-l ca fiind urgent. Cu toate acestea, unii parlamentari i-au contestat afirmațiile, Sovsun contestând declarațiile lui Galușcenko despre sprijinul financiar extern pentru reactoare. Ea a susținut că UE și SUA nu au promis nicio finanțare pentru achiziție.

Tensiunile în jurul proiectului au crescut, în special după refuzul lui Galușcenko de a se prezenta în parlament în septembrie 2024, pe fondul unui caz de corupție în departamentul său. Deși eforturile opoziției de a-l înlătura au câștigat puțin sprijin, situația rămâne tensionată, în timp ce parlamentul ucrainean continuă să dezbate viitorul achiziției de reactoare.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
Citește și...
Cinci italieni au murit într-un accident de scufundări în Maldive, în timpul explorării unor peșteri submarine

Cinci italieni au murit într-un accident petrecut în timp ce făceau scufundări în Maldive, fără să se știe circumstanțele exacte, a anunțat joi Ministerul italian al Afacerilor Externe, într-un comunicat. 

Donald Trump încheie vineri vizita din China. Întâlnirea secretă de la Zhongnanhai atrage atenția lumii

Călătoria președintelui american Donald Trump în China se va încheia vineri, dar nu înainte de a participa la alte câteva evenimente importante, transmite CNN.

Un șofer a intrat cu mașina în protestatari, la Belgrad. A fost arestat pentru „tentativă de omor calificat”

Un şofer care a intrat cu maşina în manifestanţii antiguvernamentali din centrul Belgradului, rănind un bărbat de 90 de ani, a fost arestat pentru tentativă de omor, a anunţat joi poliţia, relatează AFP.

Recomandări
Procurori celebri, reținuți pentru corupție. Un fost șef de parchet avea 100.000 euro în birou și 30.000 euro în mașină

Cei doi procurori cunoscuți din Constanța - vizați de o anchetă a Parchetului General - au fost reținuți pentru 24 de ore, după audierile de joi noapte din Capitală. 

Bolojan: Nu s-a văzut nicăieri o corecţie de deficit fără o contracţie economică şi, inevitabil, are şi nişte efecte adverse

Premierul interimar Ilie Bolojan a criticat fostele guverne pentru situația economică din 2023-2024 și a spus că este nedrept ca cei care încearcă acum să repare problemele să fie acuzați pentru efectele măsurilor necesare.

Schema prin care 30.000 de oameni din toată Europa au căzut în plasa unor escroci. Horia Brenciu: ”Mi-au scris oamenii”

Cel puțin 30.000 de oameni din toată Europa, inclusiv din România, au căzut în plasa unor escroci.