Trump va declara stare de urgență națională la granița dintre SUA și Mexic, ca parte a acțiunilor executive din prima zi

62496049
IMAGO

Viitorii oficiali de la Casa Albă au anunțat că administrația Trump va declara o urgență națională la frontieră și va ordona Departamentului Apărării să trimită forțe armate pentru a "ridica bariere fizice".

Potrivit The Guardian, noua administrație Trump vrea finalizarea construcției zidului de la frontieră.

Totul face parte din planurile anunțate privind cele 10 acțiuni executive referitoare la frontierele SUA, așteptate luni, după învestirea lui Donald Trump.

Aceste planuri includ, de asemenea, câteva măsuri controversate care vor să pună capăt obținerii cetățeniei prin naștere pentru copiii migranților și solicitanților de azil.

"Ultimii patru ani au creat un risc inadmisibil pentru siguranța publică, sănătatea publică și securitatea națională a Statelor Unite din cauza politicii de frontieră a administrației Biden", a declarat un nou oficial al Casei Albe în cadrul unei convorbiri cu presa.

Alte acțiuni majore care ar putea veni din partea administrației Trump includ suspendarea reinstalării refugiaților pentru cel puțin patru luni, restabilirea politicii "Rămâi în Mexic" și aplicarea pedepsei capitale pentru anumite infracțiuni comise de imigranți neautorizați.

Întrebat cu privire la numărul specific de desfășurări militare, noul oficial al Casei Albe a declarat că aceste decizii vor fi lăsate la latitudinea secretarului Apărării.

De asemenea, noul oficial a refuzat să ofere detalii cu privire la potențiale operațiuni militare care vizează cartelurile de droguri, pe care administrația intenționează să le desemneze drept organizații teroriste.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Președintele Rusiei Vladimir Putin l-a felicitat pe președintele Donald Trump cu ocazia învestirii sale

Președintele rus Vladimir Putin l-a felicitat pe președintele american Donald Trump cu ocazia învestirii sale în funcție. 

Un cetățean suedez a murit în Coreea de Sud din cauza septicemiei, după ce 21 de spitale au refuzat să-l interneze

Un cetățean suedez care suferea de necroză a murit în Coreea de Sud din cauza septicemiei, după ce 21 de spitale i-au refuzat tratamentul medical de urgență.

Doi generali ai Ucrainei au fost arestaţi pentru că nu au oprit ofensiva Rusiei în Harkov în 2024. Riscă 10 ani de închisoare

Biroul de Anchetă al Statului ucrainean (DBR) a anunţat arestarea a doi generali şi a unui colonel ai armatei, a căror "inacţiune" şi "neglijenţă" au "permis" Rusiei să ocupe o parte din regiunea Harkov în mai 2024.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.