Transportatorii polonezi, protest uriaș împotriva colegilor din Ucraina. Principalele puncte de frontieră, blocate

62403375
AFP

Zeci transportatori din Polonia, supărați pe cei din Ucraina, blochează de mai bine de o săptămână principalele puncte de frontieră dintre cele două țări.

Polonezii cer restabilirea permiselor de intrare pentru vecini, care au fost eliminate odată cu facilităţile economice acordate Ucrainei, după invazia Rusiei. Prin aceste permise firmele ucrainene de transport puteau tranzita Polonia, însă nu aveau dreptul să facă afaceri acolo.

Însă, odată cu eliminarea documentelor, ucrainenii au liber la astfel de operaţiuni, ceea ce afactează afacerile companiilor de transport locale.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Doi băieţi de 12 ani, inculpaţi pentru crimă. Au ucis un tânăr de 19 ani

Doi băieţi de 12 ani inculpaţi pentru uciderea unui tânăr de 19 ani au compărut, vineri, în faţa unui tribunal britanic, într-un nou caz de agresiune cu cuţitul sau cu armă albă, un fenomen în creştere rapidă în Marea Britanie.

Răsturnare de situație pentru Israel. Centrul de comandă al Hamas nu s-ar afla în orașul Gaza. Care ar fi locația exactă

Trupele israeliene ar fi atacat în van spitalul Al-Shifa din orașul Gaza, deoarece centrul de comandă al grupării teroriste Hamas nu s-ar afla ascuns în cadrul unității sanitare.

Israelul și-a dat acordul ca două camioane cu combustibil să intre zilnic în Fâșia Gaza

Israelul a decis, vineri, să permită intrarea în fiecare zi a două camioane cu combustibil în Fâșia Gaza, informează puiblicația Haaretz, care citează o sursă politică. 

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.