Țările nordice, lovite de cel mai lung val de caniculă din ultimele decenii. Temperaturile au depășit 30 de grade

caldura norvegia
IMAGO

Țările nordice se confruntă cu un val de căldură fără precedent, intensificat de poluarea cu carbon. Cercetătorii au înregistrat cea mai lungă perioadă cu temperaturi peste 30°C din 1961.

 

O staţie meteorologică din partea norvegiană a Cercului Polar Arctic a înregistrat temperaturi de peste 30 °C în 13 zile din iulie, în timp ce Finlanda a avut trei săptămâni consecutive cu temperaturi de 30 °C. Oamenii de ştiinţă spun că este cea mai lungă perioadă de caniculă înregistrată din 1961 şi este cu 50 % mai lungă decât recordul anterior.

„Canicula fără precedent continuă în forţă, cu temperaturi maxime de aproximativ 32-33 °C astăzi”, a declarat joi Mika Rantanen, climatolog la Institutul Meteorologic Finlandez, într-o postare pe reţelele sociale. „Chiar şi regiunile arctice au înregistrat trei săptămâni cu temperaturi peste 25 °C şi mâine ar putea rivaliza cu recordurile de căldură din august”, a mai spus climatologul.

Temperaturi record la stațiile meteo

Institutul Meteorologic Norvegian a declarat, la rândul său, că temperaturi peste 30°C au fost înregistrate în 12 zile din iulie de cel puţin o staţie din cele trei regiuni cele mai nordice ale ţării. Deşi ţara a avut o scurtă pauză săptămâna trecută, când vremea caldă s-a deplasat spre nord şi est, institutul a declarat că se aşteaptă ca temperaturile de 30°C să fie atinse din nou în weekend. „Ne aşteaptă câteva zile caniculare în nordul Norvegiei”, a declarat acesta.

În Suedia, meteorologii au declarat că valuri de căldură persistentă au fost înregistrate la mai multe staţii din nordul ţării, o staţie meteorologică din Haparanda înregistrând 25°C sau chiar mai mult timp de 14 zile consecutive. În Jokkmokk, Laponia, valul de căldură a durat 15 zile.

Citește și
politia in buftea
Tâlhărie regizată în Sânpetru. O femeie a fost atacată de doi tineri, unul pretinzând că e victimă

„Pentru a găsi o perioadă mai lungă la aceste staţii, trebuie să ne întoarcem cu mai mult de un secol în urmă”, a declarat Sverker Hellström, cercetător la Institutul Suedez de Meteorologie şi Hidrologie.

Căldura toridă a cuprins nordul Europei la mijlocul lunii iulie, alimentată de apele calde de pe coasta de nord a Norvegiei şi de o prezenţă persistentă de presiune atmosferică ridicată, care a dus temperaturile în ţările nordice cu 8-10 °C peste normele sezoniere. După aceea, regiunea a fost lovită de furtuni şi trăsnete care au provocat incendii.

Vremea caniculară i-a luat prin surprindere pe oamenii dintr-o parte a continentului mai bine adaptată la frig. Cercetătorii spun că ţări precum Marea Britanie, Norvegia şi Elveţia se vor confrunta cu cea mai mare creştere relativă a numărului de zile cu temperaturi neconfortabile pe măsură ce planeta se încălzeşte şi au avertizat că infrastructura lor nu este adecvată pentru a face faţă acestei situaţii.

Miercuri, un patinoar din nordul Finlandei şi-a deschis porţile pentru persoanele care căutau refugiu de căldură, după ce acestea au supraaglomerat camera de urgenţă a spitalului local, potrivit presei finlandeze. Joi, păstorii au avertizat că renii lor erau pe punctul de a muri din cauza căldurii. Radioul suedez a relatat că turiştii străini care se îndreptau spre nord, în Scandinavia, pentru „vacanţe răcoroase”, s-au confruntat în schimb cu avertismente de caniculă periculoasă.

„Pe măsură ce schimbările climatice avansează, valurile de căldură excepţional de severe se vor intensifica”, a avertizat Heikki Tuomenvirta, om de ştiinţă la Institutul Meteorologic Finlandez. „Acestea apar mai frecvent, sunt mai severe şi durează mai mult”, spune el.

Articol recomandat de sport.ro
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
Citește și...
Teheranul şi-a închis toaletele publice din cauza crizei acute de apă. Locuitorii sunt revoltați
Teheranul şi-a închis toaletele publice din cauza crizei acute de apă. Locuitorii sunt revoltați

Teheranul şi-a închis toaletele publice în conformitate cu măsurile guvernamentale luate din cauza unei crize acute de apă la nivel naţional care se înrăutăţeşte de la o zi la alta, relatează media iraniene Didban Iran şi Shargh, preluate de dpa.

Tâlhărie regizată în Sânpetru. O femeie a fost atacată de doi tineri, unul pretinzând că e victimă
Tâlhărie regizată în Sânpetru. O femeie a fost atacată de doi tineri, unul pretinzând că e victimă

Doi tineri din judeţul Braşov au fost arestaţi preventiv sub acuzaţia de tâlhărie calificată, după ce i-au luat unei femei bijuteriile şi le-au vândut.

Grecia, Turcia, Bulgaria, Albania și Italia se luptă cu incendii grave de vegetație. Record absolut în Turcia - 50,5 grade
Grecia, Turcia, Bulgaria, Albania și Italia se luptă cu incendii grave de vegetație. Record absolut în Turcia - 50,5 grade

Grecia, Turcia, Bulgaria, Albania și Italia se luptă cu incendii grave de vegetație pe timp de caniculă severă.

Recomandări
Apa revine treptat în Prahova și Dâmbovița, după zile de criză. Testele de calitate a apei vor decide deschiderea robinetelor
Apa revine treptat în Prahova și Dâmbovița, după zile de criză. Testele de calitate a apei vor decide deschiderea robinetelor

Joi seara, responsabilii de la Apele Române au anunțat că alimentarea cu apă se apropie de reluare pentru cei peste 100.000 de locuitori din Prahova și Dâmbovița.

BEC București cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Nicușor Dan, Drulă și Voiculescu: „Material electoral ilegal”
BEC București cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Nicușor Dan, Drulă și Voiculescu: „Material electoral ilegal”

Biroul Electoral de Circumscripţie Bucureşti a cerut eliminarea videoclipului filmat la Cotroceni în care apar candidatul USR la Primărie Cătălin Drulă, preşedintele Nicuşor Dan şi Vlad Voiculescu. 

Putin cere retragerea completă a armatei ucrainene până la Odesa. Rusia ar ajunge astfel la granița cu România
Putin cere retragerea completă a armatei ucrainene până la Odesa. Rusia ar ajunge astfel la granița cu România

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina". Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment într-o discuție cu Zelenski şi alți lideri europeni pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.