SUA amenință cu sancțiuni companiile europene care continuă sa facă afaceri cu Iranul

61956657

Statele Unite au amenințat duminică să impună sancțiuni companiilor europene care continuă sa facă afaceri cu Iranul, relatează Reuters.

Consilierul american pentru securitate națională, John Bolton, a declarat că este posibil ca Washingtonul să impună sancţiuni împotriva companiilor europene care fac afaceri cu Iranul după retragerea SUA din acordul nuclear, în cadrul unui interviu acordat postului CNN.

Cu toate acestea secretarul de stat, Mike Pompeo, a declarat pentru Fox News Sunday că încă păstrează speranțe pentru un nou acord nuclear cu Teheranul.

Întrebat dacă Washingtonul va impune sancţiuni companiilor europene care vor continua afacerile cu Iranul, Bolton nu a exclus această variantă. ”Este posibil. Depinde doar de conduita propriilor guverne”, a spus el.

Declaraţiile lui Bolton vin în contextul în care preşedintele SUA, Donald Trump, a anunţat decizia de retragere a Statelor Unite din acordul nuclear semnat de marile puteri cu Iranul în anul 2015.

Duminică, preşedintele iranian Rouhani a declarat că ţara sa va respecta înţelegerea cu Rusia, China, Regatul Unit, Franţa şi Germania, chiar şi după retragerea Statelor Unite din acord, cu condiţia ca interesele Iranului să fie protejate.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Dezvăluirile unui sud-coreean care poartă numele lui Kim Jong-un. Cum este privit de cei din jur

Pentru cei mai mulți oameni, numele de Kim Jong-un, Kim Jong-il și Kim Il-sung pot însemna doar 3 oameni, cei 3 lideri nord-coreeni.

Coliziune între două avioane de pasageri, Airbus, pe aeroportul Atatürk. VIDEO

Un avion de pasageri Airbus A330, aparținând companiei Asiana, a acroșat un aparat Airbus A321 al Turkish Airlines pe aeroportul Atatürk din Istanbul, relatează CNN Turcia.

Țara unde centenarul independenței a fost omagiat cu o paradă a 100 de mașini Porsche

Un club auto din Lituania a sărbătorit într-o manieră inedită un secol de la proclamarea independenței acestei republici baltice.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, într-un referendum care a stârnit un interes uriaș. Prezență record

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.