Stare de urgență în Crimeea, în urma inundațiilor de proporții: ”Situația este gravă”

62196546
Shutterstock

Autoritățile din Crimeea au declarat stare de urgență în urma inundațiilor grave.

Autorităţile din Crimeea (peninsulă ucraineană anexată de Moscova în 2014) au declarat joi stare de urgenţă după ce ploi abundente au provocat inundaţii grave în anumite părţi din estul peninsulei, inclusiv în oraşul Kerci, relatează Reuters.

Inundaţiile au afectat aproape 300 de case şi un spital din oraş, a anunţat Departamentul pentru situaţii de urgenţă.

Străzi întregi au fost inundate în anumite părţi ale oraşului. Într-o înregistrare video postată online, o maşină de de pompieri putea fi văzută circulând prin apa adâncă spre un autobuz de pasageri blocat din cauza inundaţiilor. Unele maşini se aflau aproape complet sub apă.

"În ceea ce priveşte daunele materiale, situaţia este gravă. Au fost înfiinţate comisii, a fost declarată o stare de urgenţă regională", a declarat Serghei Aksionov, şeful autorităţilor ruse, citat de agenţia de ştiri Interfax.

Serghei Aksionov a fost filmat în timp ce se afla pe barcă în Kerci, constatând daunele provocate de inundaţii, iar înregistrarea video a fost difuzată de agenţia de ştiri RIA.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Rezultatul anchetei privind atentatul de la concertul Arianei Grande din 2017 a fost publicat

O anchetă publică britanică a atras joi atenţia asupra "lacunelor grave" ale serviciului de securitate de la Manchester Arena, unde un atac jihadist comis în 2017 s-a soldat cu 22 de morţi, spunând că autorul atacului ar fi trebuit identificat mai devreme.

Preşedintele fondator al Zambiei, Kenneth Kaunda, a încetat din viaţă la vârsta de 97 de ani

Preşedintele fondator al Zambiei, Kenneth Kaunda, a încetat din viaţă la vârsta de 97 de ani.

Procurorii cer închisoare cu executare pentru Nicolas Sarkozy, acuzat de cheltuieli excesive în campanie

Procurorii au cerut joi o pedeapsă de un an de închisoare, dintre care şase luni cu executare, împotriva fostului preşedinte francez Nicolas Sarkozy.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.