Sri Lanka autorizeaza uciderea celor trei milioane de caini vagabonzi de pe teritoriul sau

60530018

Sri Lanka a decis eutanasierea a trei milioane de caini vagabonzi, autoritatile fiind ingrijorate ca 2.000 de persoane sunt spitalizate zilnic dupa ce au fost muscate de aceste animale, a anuntat sambata un post de televiziune.

Ministrul sanatatii, Maithripala Sirisena, a declarat pentru postul privat de televiziune Swarnavahini ca Guvernul a decis sa anuleze o decizie care interzice uciderea cainilor, adoptata din cauza temerilor privind turbarea. "Este clar ca politica noastra a esuat", a declarat el.

"Guvernul a decis sa revina la practicile anterioare", respectiv acelea de a ucide cainii vagabonzi. Decizia de a interzice uciderea lor a fost luata in 2006, ca urmare a presiunii organizatiilor de aparare a animalelor. Dar, potrivit ministrului, numarul cainilor vagabonzi a crescut mult, ajungand la trei milioane in ultimii ani si devenind o problema grava de sanatate publica pentru acesta tara cu 20 de milioane de locuitori.

Autoritatile cheltuiesc in fiecare an peste 13 milioane de dolari pentru a face fata problemei persoanelor muscate de caini.

Potrivi grupurilor de aparare a acestor animale, eforturile de sterilizare a cainilor au esuat din cauza coruptiei si a erorilor de administrare ale autoritatilor.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Vladimir Putin povesteste cum a fost botezat in secret in timpul lui Stalin

Premierul rus Vladimir Putin a asistat la slujba oficiata cu ocazia Craciunului pe rit vechi, sambata, la Sankt-Petersburg. Cu aceasta ocazie, el a povestit cum a fost botezat in secret, in timpul lui Stalin.

Marina Regala Britanica trimite in Golful Persic cea mai PUTERNICA nava, gata sa lupte cu Iranul

Marina Regala Britanica a decis sa trimita in Golful Persic cea mai puternica nava maritima a sa, intr-o prima misiune, pentru a le arata iranienilor ca nu au nicio sansa sa blocheze Stramtoarea Ormuz, asa cum au amenintat.

VIDEO. Americanii le-au demonstrat iranienilor ca nu ii urasc: i-au salvat din mainile piratilor

La doar cateva zile dupa ce americanii si iranienii s-au amenintat reciproc din cauza accesului in Golful Persic, marina Statelor Unite salveaza 13 pescari de origine iraniana din mainile piratilor somalezi.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.