Spectacolul de artificii de Anul Nou din Sydney, în pericol de anulare din cauza unei greve

62506653
Shutterstock

Spectacolul de artificii din Ajunul Anului Nou din portul Sydney, unul dintre cele mai spectaculoase evenimente din lume din noaptea de Revelion, ar putea fi anulat din motive de siguranţă, în contextul unei greve a lucrătorilor feroviari.

Comisarul de poliţie din statul australian New South Wales, Karen Webb, a declarat că are "mari îngrijorări" cu privire la siguranţă, având în vedere acţiunile sindicale din transporturi din oraş.

"În fiecare an, asigurăm protecţia poliţiei în Ajunul Anului Nou pe baza faptului că 250.000 de oameni pot să vină în oraş şi apoi să părăsească oraşul în siguranţă", a declarat comisarul într-o conferinţă de presă.

"Plecarea din oraş se bazează pe accesul la transport, inclusiv la trenuri. Iar dacă trenurile nu sunt disponibile şi oamenii nu pot părăsi oraşul, am mari îngrijorări cu privire la riscul pe care-l va crea pentru public", a precizat aceasta.

Webb a declarat că nu exclude să recomande guvernului anularea spectacolului de artificii.

"Atât de grav este", a adăugat ea.

La începutul acestei săptămâni, membrii Rail Tram and Bus Union (RTBU) au votat începerea unei acţiuni de protest la 28 decembrie, solicitând salarii mai bune.

Premierul statului, Chris Minns, a respins solicitările sindicatelor privind creşterile "exorbitante" ale salariilor. Săptămâna viitoare este programată o audiere la un tribunal specializat în cazuri industriale.

Peste un milion de spectatori sunt aşteptaţi în zona portului Sydney la spectacolul de artificii din Ajunul Anului Nou.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Atac la o școală din Zagreb. O elevă a fost ucisă și alte șapte persoane rănite

O elevă în vârstă de şapte ani a fost ucisă, iar mai multe alte persoane au fost rănite de către un atacator înarmat cu un cuţit, vineri, într-o şcoală primară, la Zagreb, un atac fără precedent în Croaţia, anunţă Ministerul Sănătăţii, potrivit AFP.

De ce guvernul SUA e la un pas de colaps. Termenul expiră la miezul nopții

Guvernul Statelor Unite este la un pas de a rămâne fără fonduri. Joi seară, o nouă propunere bugetară nu a trecut de Camera Reprezentanților.

Bulgaria refuză să semneze acordului de securitate cu Ucraina. Fostul premier Borissov și-a schimbat brusc poziția

Boyko Borissov, fostul prim-ministru bulgar și lider al partidului GERB, afiliat PPE, nu mai susține semnarea unui acord bilateral de securitate cu Ucraina, după ce interimarul a cerut parlamentului să se pronunțe asupra acestei chestiuni.

Recomandări
Nicușor Dan, criticat dur: Speranța s-a transformat în dezamăgire. Astăzi, dezamăgirea s-a transformat în indignare

Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l apăra pe șeful SPP, generalul Lucian Pahonțu, în urma dezvăluirilor privind participarea acestuia la reprimarea manifestanților de la Revoluția din 1989 continuă să facă valuri. 

”Laura Codruța Kovesi a Ungariei”. Maghiarii au un nou procuror șef: ”Cel mai important lider anticorupție”

Presa și societatea civilă din Ungaria o compară pe Katalin Tasnady, noul procuror șef al recent înființatei structuri anticorupție NVVH, cu românca Laura Codruța Kovesi, șefa Parchetului European.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.