Sistemul de franare defect l-a "bagat" la inchisoare 2 ani!

60195099

Un sofer condamnat pentru ca ar fi spulberat trei vieti intr-un accident de masina a fost eliberat dupa doi ani de inchisoare. S-a dovedit ca de vina era sistemul de franare al vehiculului, defect din fabricatie.

La iesirea din inchisoare, Koua Fong Lee a fost asteptat de familie, dar si de zeci de sustinatori care au cerut ani de zile sa i se faca dreptate.

Barbatul a stat doi ani in celula, dupa ce judecatorul l-a gasit vinovat pentru un accident petrecut in 2006. Atunci, masina lui a lovit in plin doua vehicule. Un barbat de 33 de ani si fiul sau de 10 au murit pe loc, iar o fetita de 6 ani, cateva luni mai tarziu.

La proces, soferul a incercat sa-i convinga pe jurati ca este nevinovat. A sustinut tot timpul ca a calcat pedala de frana, iar masina nu a raspuns la comanda.

Nu l-a crezut nimeni si a fost condamnat la 8 ani de inchisoare. A facut recurs si cazul sau a fost luat din nou in discutie.

Avocatii apararii au descoperit ca masina, fabricata in 1996, avea mari probleme mecanice. Hotaratoare au fost marturiile altor soferi, care au povestit ca au avut defectiuni similare la acelasi model.

Masina respectiva nu a fost retrasa de pe piata de firma producatoare. Insa cazul lui Lee i-a facut pe procurori sa reexamineze o serie de accidente petrecute in circumstante asemanatoare.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Sărbătoare la FCSB! Tricolorul va fugi după România - Țara Galilor direct la nunta sa cu o senzuală brunetă
FOTO Sărbătoare la FCSB! Tricolorul va fugi după România - Țara Galilor direct la nunta sa cu o senzuală brunetă
Citește și...
Poreclit „Micul Trump”, fără experiență în spionaj: omul ales de Trump pentru informațiile SUA pregătește concedieri în masă

Donald Trump, care a încredinţat temporar conducerea serviciilor secrete americane unui apropiat fără experienţă, Bill Pulte, a spus vineri, într-un interviu pentru The Wall Street Journal (WSJ) că acesta din urmă este „mai puţin constrâns”.

Aproape 50 de persoane au murit de sete în Sahara după ce camionul cu care călătoreau s-a defectat în deșert

Cel puțin 49 de persoane au murit de sete într-o zonă izolată a deșertului Sahara, din nordul Nigerului, după ce camionul care le transporta s-a defectat, relatează BBC, citând un bilanț al autorităților locale.

„Partea rusă alege din nou războiul.” Zelenski despre refuzul lui Putin de a se întâlni cu el

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că Vladimir Putin nu vrea să pună capăt războiului. Acesta a fost comentariul său la răspunsul președintelui rus la scrisoarea sa deschisă.

Recomandări
Nicuşor Dan a convocat o şedinţă la Constanţa, privind consolidarea apărării pe litoralul românesc

Preşedintele Nicuşor Dan a convocat pentru sâmbătă o şedinţă de lucru dedicată analizării incidentului provocat de dronele marine care au explodat în Portul Constanţa şi în largul Mării Negre.

Filmul exploziei dronei de la Constanța. Pericolul a fost imens: în apropiere se aflau mai multe terminale petroliere

România a fost din nou în alertă după ce o dronă maritimă ucraineană a explodat în Dana 78 a Portului Constanța.

Explozia din Portul Constanța ridică semne de întrebare. General: „Armata rusă a copiat semnalul de navigație, l-a transmis”

Drona maritimă care a explodat în Portul Constanța a pierdut legătura cu operatorii ucraineni - a confirmat Marina Ucraineană.