Sefului laboratorului antidoping din Rusia a demisionat. Ministru: "A facut-o pentru a lua cu el toata negativitatea"

dopaj

Seful laboratorului antidoping din Rusia, Gigori Rodcenko, a demisionat in noaptea de marti spre miercuri, in urma acuzatiilor de "dopaj organizat" in atletismul rus.

Rusia va trebui sa dea rapid explicati pentru a evita suspendarea de la Jocurile Olimpice 2016, care vor avea loc la Rio de Janeiro, relateaza Agerpres.

Scandalul vizeaza si alte tari, dar si alte discipline sportive, a avertizat comisia independenta a Agentiei Mondiale Antidoping (AMA), in cadrul unui raport exploziv dat publicitatii luni. Documentul descrie un sistem de control antidoping corup de la baza pana la varf in Rusia, unde statul a recurs la dopaj organizat si unde laboratorul antidoping de la Moscova, caruia AMA i-a retras intre timp acreditarea, este acuzat ca falsifica rezultatele testelor.

Conform AMA, 1.417 esantioane au fost distruse in decembrie 2014, inaintea vizitei comisiei sale de ancheta, care a carei sosise fusese anuntata directorului laboratorului, Grigori Rodcenko. Acesta si-a inaintat demisia, marti seara, ministrului rus al Sportului, Vitali Mutko, care l-a inlocuit cu un specialist al laboratorului, Maria Dikunet,, conform agentiilor TASS si Interfax.

Rodcenko "a decis sa demisioneze pentru a lua cu el toata negativitatea", a declarat ministrul, citat de TASS.

Citește și
Asafa Powell
Un fost detinator al recordului mondial de viteza in proba de 100 de metri a fost suspendat 18 luni pentru dopaj

Raportul de peste 300 de pagini relateaza, de asemenea, modul in care laboratorul moscovit era supus unor "interferente externe": ordine verbale ale Ministerului Sportului, prezenta constanta a membrilor serviciilor secrete... Distruse, sabotate, sufocate, rezultatele pozitive nu au fost aproape niciodata dezvaluite Federatiei ruse de atletism (ARAF) sau Federatiei internationale (IAAF). Iar daca acest lucru se intampla, atletii putea plati uneia dintre cele doua organizatii pentru acoperirea scandalului, scrie AFP.

Referitor la IAAF, fostul presedinte al acestei organizatii, Lamine Diack, acesta este cercetat in prezent de justitia franceza pentru ca ar fi primit bani in schimbul ascunderii practicilor dopante, in special cele din Rusia.

Kremlinul a respins, insa, toate acuzatiile venite din partea AMA, calificandu-le ca fiind "nefondate" si fara sa fie "insotite de probe". insa Federatia rusa de atletism a promis ulterior ca "va inainta in curand catre IAAF un document cu programul (sau) antidoping si etapele concrete ale aplicarii acestuia". Asta pentru ca timpul a devenit presant pentru Rusia lui Vladimir Putin, care a organizat Jocurile Olimpice de iarna de la Soci, in 2014, iar acum se pregateste sa gazduiasca turneul final al Cupei Mondiale de fotbal din anul 2018.

Federatia Internationala de Atletism a anuntat ca se va reuni vineri pentru a decide o eventuala suspendare a Rusiei din toate competitiile atletice, inclusiv cele din cadrul JO 2016 de la Rio, asa cum cere AMA.

Rusia nu este, insa, singura tara si nici atletismul unicul sport confrutat cu problema dopajului organizat, a avertizat AMA, al carei presedinte, Dick Pound, e a dat drept exemplu in acest sens Kenya, tara pe care a avertizat-o ca "daca nu va lucra in mod serios impotriva dopajului o va face altcineva pentru ea".

In afara atletismului, au mai fost evocate si alte sporturi, precum ciclismul, natatia, schiul fond, canotajul si chiar fotbalul. in luna septembrie, postul german de televiziune ARD a dat publicitatii un studiu efectuat pe 4.000 de esantioane de urina prelevate de la 879 de jucatori din Liga Campionilor la fotbal, conform caruia 7,7 la suta dintre teste prezentau niveluri ridicate ale testosteronului.

In asteptarea unor noi dezvaluiri, atletii straini care se considera lezati de scandalul de dopaj din Rusia reclama deja medaliile care considera ca le revin. Printre acestia figureaza americanca Alysia Montano, locul 8 in proba de 800 m la JO 2014, dupa Maria Svinova (aur) si Ekaterina Poistogova (bronz), doua rusoaice pentru care AMA solicita suspendarea pe viata.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
Citește și...
Scandal urias de dopaj in lumea sportiva: Rusia risca sa fie exclusa la JO 2016. Reactia Kremlinului
Scandal urias de dopaj in lumea sportiva: Rusia risca sa fie exclusa la JO 2016. Reactia Kremlinului

Rusia este implicata intr-un scandal sportiv urias, dezvaluit zilele acestea, in urma unui raport al Angentiei Mondiale Antidoping.

Un fost detinator al recordului mondial de viteza in proba de 100 de metri a fost suspendat 18 luni pentru dopaj
Un fost detinator al recordului mondial de viteza in proba de 100 de metri a fost suspendat 18 luni pentru dopaj

Atletul jamaican Asafa Powell, fostul detinator al recordului mondial in proba de 100 metri, a fost suspendat 18 luni pentru dopaj, a anuntat, joi, Comisia de Disciplina a Comitetului Antidoping Jamaican (JADCO).

Camarena-Williams, suspendata 6 luni dupa ce a luat un medicament pentru imbunatatirea fertilitatii
Camarena-Williams, suspendata 6 luni dupa ce a luat un medicament pentru imbunatatirea fertilitatii

Atleta americana Jillian Camarena-Williams, medaliata cu bronz la aruncarea greutatii, la Campionatele Mondiale din 2011, a fost suspendata sase luni pentru dopaj, a anuntat Agentia Americana Antidoping/

Recomandări
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute

Judecătorii Curții Constituționale au amânat pentru a patra oară decizia despre pensiile speciale ale magistraților. Toți cei nouă membrii ai CCR au intrat în ședință, dar au părăsit sala după 30 de minute.

Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua
Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

Mărturii cutremurătoare din Iran. Familiile protestatarilor uciși plătesc mii de dolari pentru a-i îngropa
Mărturii cutremurătoare din Iran. Familiile protestatarilor uciși plătesc mii de dolari pentru a-i îngropa

Donald Trump a fost convins în ultima clipă să nu atace Iranul, scrie presa occidentală, citând surse din Orientul Mijlociu. Iar cei care au dus munca de convingere au fost oficiali din Arabia Saudită, Qatar și Oman.