Rusia și Ucraina au făcut din nou schimb de prizonieri. Este vorba despre militari grav răniţi şi foarte bolnavi

62551736

Rusia şi Ucraina anunţă joi că au efectuat un schimb de deţinuţi de război, o nouă etapă a unui acord încheiat în negocieri recente directe la Istanbul, în Turcia.

 

Însă niciuna dintre cele două ţări nu a precizat până în prezent numărul prizonierilor eliberaţi, relatează AFP.

„Azi (joi), militari din Forţele armate, Garda Naţională şi grăniceri s-au întors acasă”, se felicită pe Telegram preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski.

Este vorba despre „militari grav răniţi şi foarte bolnavi”, a precizat șeful statului ucrainean.

Volodimir Zelenski, a cărui ţară luptă de peste trei ani împotriva invaziei ruse, a publicat o fotografie cu aceşti militari ucraineni înfăşuraţi în steagul ucrainean, primiţi la sosirea în Ucraina.

„Un grup de militari ruţi a fost trimis din teritoriul controlat de regimul de la Kiev”, anunţă, la rândul său, armata rusă, care confirmă schimbul.

Agenţia oficială rusă de presă Tass a difuzat după aceea o scurtă înregistrare video în care apar militari ruşi eliberaţi, alianiaţi, cu steaguri ruseştri pe spate.

Nici Kievul şi nici Moscova nu precizează, în acest stadiu, numărul militarilor pe care i-au eliberat.

Miercuri, Ucraina anunţa că a recuperat 1.212 de cadavre ale unor militari ucişi pe front - una dintre cele mai mari operaţiuni de acest fel de la invazia lansată de Moscova în februarie 2022.

Rusia a recuperat 27 de militari. a anunțat negociatorul-şef rus Vladimir Medinski.

Repatrierea rămăşiţelor militarilor şi schimburi de prizonieri de război sunt unele dintre puţinele domenii în care Kievul şi Moscova cooperează de la începutul invaziei ruse în urmă cu peste trei ani.

Negocieri recente de pace directe între Ruaia şi Ucraina, la Istanbul, nu au condus la niciun progres major, în afara anunţurilor cu privire la repatrierea prionierilor şi corpurilor militarilor ucişi.

În acest stadiu, Kiev şi Moscova rămân pe poziţii foarte îndepărtate, iar confruntările armate în Ucraina şi atacuri reciproce continuă.

Moscova respinge un armistiţiu „necondiţionat” cerut de Statele Unite şi susţinut de către eurpoeni şi Kiev, iar Ucraina respinge drept „ultimatumuri” cerinţele Rusiei, care vrea ca Ucraina să-i cedeze cinci regiuni, să renunţe să adere la NATO şi să-şi reducă armata.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Lovitura dată de Laura Codruța Kovesi în Croația. Parchetul European a obținut condamnarea unui fost ministru

Fostul ministru croat al dezvoltării regionale și fondurilor UE (MRRFEU) a fost condamnat la închisoare pentru fapte de corupție, în urma rechizitoriului Parchetului European condus de Laura Codruța Kovesi.

Italia vrea să amâne investițiile în apărare. E nevoie de „cel puțin 10 ani” pentru atingerea țintelor NATO

Ministrul italian de externe, Antonio Tajani, a declarat joi că țara sa are nevoie de "cel puțin 10 ani" pentru a-și crește cheltuielile militare astfel încât să atingă noile ținte care ar urma să fie convenite la summitul NATO din această lună.

Momentul în care avionul cu 242 de oameni la bord, care zbura la Londra, se prăbușește într-un cartier din India | VIDEO

Momentul în care avionul cu 242 de persoane la bord s-a prăbușit, în India, imediat după decolare a fost filmat, iar clipul a fost distribuit pe rețelele sociale.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

SUA vor ca Europa să preia conducerea apărării continentului. Lazurca: „Elbridge Colby va veni în România”

Subsecretarul Pentagonului Elbridge Colby le-a transmis joi aliaților NATO că SUA vor o apărare a Europei condusă într-o măsură mai mare de europeni și le-a cerut opiniile în cadrul revizuirii prezenței militare americane pe continent.

Ciucu „echilibrează” bugetul PMB pe spatele copiilor, mamelor și a persoanelor cu dizabilități. Lista ajutoarelor tăiate

Consiliul General al Capitalei a aprobat vineri o serie de măsuri care schimbă semnificativ sistemul de stimulente financiare acordate bucureștenilor.