Primele reactii dupa decesul presedintelui polonez!

60416593

UPDATE -  Presedintele Uniunii Polonezilor din Romania, deputatul Ghervazen Longher, a declarat ca nu are cuvinte sa exprime durerea pe care o simte in urma accidentului aviatic in care si-a pierdut viata presedintele polonez.

 

Acesta a adaugat ca Uniunea va ţine un moment de reculegere in memoria victimelor in cursul zilei de duminica. El a mai spus ca va participa si la ceremoniile funerare care vor avea loc in Polonia.

"Este o tragedie. Nu am cuvinte sa exprim durerea pe care o simt", a spus Longher, care a precizat ca in acelasi accident i-a murit si "un bun prieten", presedintele asociatiei care facea legatura intre Polonia si asociatiile polonezilor de pretutindeni.

"Moartea presedintelui polonez este terifianta pentru intreaga lume", spune la randul sau, presedintele american, Barack Obama. Acesta a transmis cele mai sincere condoleante autoritatilor poloneze, potrivit AFP.

Obama l-a caracterizat pe presedintele Kaczynski ca fiind "un om de stat care a jucat un rol cheie in miscarea Solidaritatea si care era foarte admirat in Statele Unite in calitate de lider devotat libertatii si demnitatii umane".

"America are inima grea", a spus in continuare Barack Obama salutand "legaturile profunde si respectuoase" ale tarii sale cu Polonia.

Obama aduce un omagiu "numerosilor lideri civili si militari care au contribuit la transformarea democratica a Poloniei".

Mostenirea lui Lech Kaczynski si a celor care au murit alaturi de el "va fi o lumina care va continua sa ghideze Polonia si lumea catre progresul uman", conchide el.

Uniunea Europeana, prin vocea presedintiei sale semestriale, asigurata de Spania, si-a exprimat solidaritatea cu Polonia dupa moartea brutala a presedintelui Lech Kazcynski.

"Exprim solidaritatea noastra cu populatia si natiunea poloneza in fata acestei tragedii", a declarat ministrul spaniol de externe, Miguel Angel Moratinos, vorbind in calitate de reprezentant al presedintiei semestriale a UE, cu ocazia unui colocviu privind Marea Mediterana, organizat la Paris.

Lech Walesa, liderul istoric al sindicatului polonez Solidaritatea: "Iisuse, Sfanta Maria, este o tragedie de neimaginat, o nenorocire de neimaginat".

 Asa a reactionat fostul presedinte polonez la aflarea vestii prabusirii avionului prezidential in care si-au pierdut viata Lech Kaczynski  si mai multi demnitari polonezi.

Presedintele Comisiei pentru politica externa a Camerei Deputatilor din Romania, deputatul UDMR Attila Korodi, transmite condoleante poporului polonez.

Deputatul Attila Korodi a spus ca trebuie sa fim foarte atenti pentru ca astfel de evenimente tragice sa nu se mai intample.

Presedintele PSD Victor Ponta: "Vocea sa a adus realism si echilibru politicii europene, totul venind ca rezultat al sustinerii puternice a intereselor poporului pe care il reprezenta. Sub mandatul sau, Polonia a devenit un exemplu pentru toate statele din Europa, economia poloneza fiind una dintre putinele economii din regiune care, intr-un moment de criza, si-au mentinut echilibrul".

Un avion Tupolev 154, la bordul caruia se afla presedintele polonez Lech Kaczynski, s-a prabusit, sambata, la aterizarea pe aeroportul din Smolensk, in Rusia.

Citeste aici si reactia presedintelui Traian Basescu!

Articol recomandat de sport.ro
Atac rusesc asupra unuia dintre cele mai mari stadioane de fotbal din Ucraina! Imagini uluitoare
Atac rusesc asupra unuia dintre cele mai mari stadioane de fotbal din Ucraina! Imagini uluitoare
Citește și...
Se încheie oficial o epocă în Bulgaria. Îi privește direct pe turiștii români care merg pe litoral

Perioada obligatorie în care prețurile trebuie afișate în Bulgaria atât în leva, cât și în euro se încheie sâmbătă, 8 august, marcând o nouă etapă în tranziția țării către moneda unică europeană.

Iranul și-a prezentat „trofeele” din războiul cu SUA și Israel. Ce capturi au scos la iveală Gardienii Revoluției | FOTO

Iranul expune o parte dintre aeronavele americane şi israeliene pe care susţine că le-a doborât în timpul războiului de aproape şase luni din Golful Persic.

Trump dă un miliard de dolari Columbiei, ca să stârpească traficanții de droguri. Președintele îi este aliat

Statele Unite au anunțat vineri intenția de a acorda un ajutor de un miliard de dolari pentru susținerea politicilor economice și de securitate ale noului președinte columbian Abelardo de la Espriella, un aliat al lui Donald Trump.

Recomandări
Nicușor Dan, mesaj ferm către partide, după verdictul Moody's: „Să renunțe la agendele politice şi la discursul electoral”

Președintele Nicușor Dan a salutat decizia Moody’s de a menține ratingul României la „Baa3”, afirmând că agenția a confirmat progresele făcute în ultimul an pentru echilibrarea finanțelor publice și reducerea cheltuielilor.

Moody’s păstrează ratingul României în categoria „recomandat investiţiilor”, cu perspectiva negativă. Reacția lui Nazare

Moody's a menţinut, vineri, ratingul atribuit României la "Baa3", cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenţiei de evaluare financiară.

Iranul și-a prezentat „trofeele” din războiul cu SUA și Israel. Ce capturi au scos la iveală Gardienii Revoluției | FOTO

Iranul expune o parte dintre aeronavele americane şi israeliene pe care susţine că le-a doborât în timpul războiului de aproape şase luni din Golful Persic.