Prim-ministrul israelian afirmă că a ordonat armatei să ”ia controlul” zonei tampon cu Siria

62496061
Shutterstock

Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a declarat, duminică, că a ordonat armatei să 'ia controlul' zonei tampon de pe Înălţimile Golan, precum şi al 'poziţiilor strategice adiacente', salutând 'o zi istorică' după căderea regimului de la Damasc.

'Această regiune a fost sub controlul unei zone tampon stabilite în cadrul acordului de separare a forţelor din 1974 timp de aproape 50 de ani. Acest acord' cu Siria 's-a prăbuşit', a afirmat Netanyahu, în cursul unei vizite, împreună cu ministrul apărării Israel Katz, în zona Înălţimilor Golan ocupate şi anexate de Israel.

El a mai spus că sfârşitul regimului Assad înseamnă oportunităţi importante, dar şi riscuri pentru Israel.

Israelul este interesat în 'relaţii bune de vecinătate', a declarat Netanyahu, subliniind însă că Israelul 'nu va permite niciunei forţe ostile să se stabilească la frontiera noastră'.

'Aceasta este o zi istorică în istoria Orientului Mijlociu' şi 'o consecinţă directă a loviturilor pe care noi le-am dat Iranului şi Hezbollahului (libanez), principalii susţinători ai regimului Assad', ceea ce a declanşat o 'reacţie în lanţ' în Orientul Mijlociu, a mai afirmat Netanyahu.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Reacții internaționale după căderea regimului din Siria. Scholz spune că este o veste bună. Biden urmărește cu atenție

Lumea urmăreşte cu atenţie situaţia din Siria şi reacţionează cu prudenţă după căderea regimului lui Bashar al-Assad anunţată de către rebeli în urma unei ofensive-fulger, după peste 12 ani de Război Civil în Siria.

Ce a declarat Zelenski după întâlnirea cu Donald Trump de la Paris. "Asta este realitatea acestui război”

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că îşi doreşte o "pace durabilă" pentru ţara sa, pe care Rusia să nu o poată "distruge în câţiva ani" declanşând un nou conflict, după ce s-a întâlnit sâmbătă la Paris cu preşedintele Donald Trump.

Ministrul turc de Externe: "Trebuie să fim vigilenţi în această perioadă de tranziţie. Noi comunicăm cu grupurile”

Şeful diplomaţiei turce a declarat că ţara sa este în contact cu rebelii din Siria pentru a se asigura că gruparea Stat Islamic şi Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK) nu profită de căderea regimului de la Damasc pentru a-şi extinde influenţa.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.