Premiera istorica! Republicanii din SUA si-au ales si ei lider de culoare

×
Publicitate

La 10 zile dupa investirea lui Barack Obama in functia de presedinte, o noua alegere istorica marcheaza scena politica din Statele Unite.


La conducerea Partidului Republican a ajuns, pentru prima data, un cetatean de culoare.

Michael Steele preia carma partidului intr-un moment dificil, dupa ce republicanii au pierdut majoritatea in Congres si Casa Alba in fata democratilor.

Considerat mult mai moderat decat ceilalti 4 candidati, Steele este un orator talentat, care vrea sa atraga in randurile partidului mai multi cetateni afroamericani si hispanici.

Noul lider, in varsta de 50 de ani, este de profesie avocat si a fost adjunctul guvernatorului de Maryland.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Un barbat din Londra, omorat in fata fetitei sale de 3 ani

O crima violenta petrecuta pe strada a socat zeci de londonezi si turisti aflati in zona. Un barbat de 26 de ani a fost injunghiat si lasat sa moara chiar sub ochii fetitei sale de 3 ani. Desi traumatizat psihic, copilul nu a fost ranit.

Romanii arestati pentru viol in Italia au fost batuti in arest!

Noi controverse in cazul celor sase romani, arestati la inceputul saptamanii, in Italia. O deputata din Parlamentul de la Roma a declarat ca romanii au fost maltratati in timpul detentiei in comisariatul carabinierilor.

Vacanta sfarsita tragic pentru un grup de turisti chinezi aflati in SUA

7 dintre ei au murit si alti 10 au fost raniti, dupa ce autocarul in care se aflau s-a rasturnat pe o autostrada din statul Arizona. Cativa dintre pasagerii raniti sunt in stare grava si medicii fac tot ce pot pentru a-i salva.

Recomandări
Sindicatele din Educație resping proiectul legii salarizării: „O sfidare directă la adresa salariaților din învățământ”

Federațiile sindicale din învățământ anunță că „refuză categoric” prevederile legii salarizării unitare, considerând că forma cea mai recentă prezentată de Ministerul Muncii este „o sfidare directă la adresa salariaților” din sistem.

Schimbare majoră pentru partidele politice: nu ar mai putea fi înființate cu doar trei membri. Ce propune AEP

Preşedintele Autorităţii Electorale Permanente, Adrian Ţuţuianu, a anunţat că AEP a elaborat un proiect de lege privind partidele politice care a fost publicat, vineri, în consultare publică. 

Ilie Bolojan: „PNL va susține proiectul legii salarizării. E o măsură care evită pierderea a peste 700 de milioane de euro”

Grupurile parlamentare ale PNL au fost mandatate să susțină adoptarea proiectului legii salarizării, a anunțat, vineri, președintele partidului, premierul interimar Ilie Bolojan.