Prabusirea avionului Germanwings: Copilotul Andreas Lubitz a cautat pe internet informatii despre modalitatile de a se otravi

61652154

Copilotul german Andreas Lubitz, care a prabusit in mod deliberat avionului Airbus A320 al companiei Germanwings a cautat pe internet informatii despre modalitatile prin care s-ar putea otravi, se arata intr-un raport.

Conform raportului publicat vineri de ziarul Sueddeutsche Zeitung, citat de agentia DPA, datele stocate in iPad-ul copilotului arata ca el a cautat pe internet furnizori de cianura de potasiu si medicamente precum valium ori combinatii de medicamente cu efect letal, relateaza Agerpres.

De asemenea, in cautarile sale pe internet facute cu numai o zi inaintea accidentului aviatic se regaseste si expresia “living will”, ce desemneaza un fel de testament biologic, un document prin care o persoana isi exprima dorintele privind continuarea sau incetarea asistentei medicale in situatia in care nu ar mai fi in masura sa comunice in urma unui accident sau altui eveniment neprevazut.

Cu o zi inaintea aparitiei acestui raport, un procuror francez care investigheaza accidentul a declarat ca Andreas Lubitz a consultat nu mai putin de 41 de medici in ultimii cinci ani, inca un element ce indica faptul ca el suferea de o depresie profunda.

El urmase timp de mai multi ani tratamente pentru tulburari psihice, intrerupandu-si in anul 2009 cursurile de pilotaj in urma unui grav episod depresiv pe care l-a adus la cunostinta societatii Lufthansa.

Dar in ziua tragediei, Andreas Lubitz se afla in concediu medical in urma unui alt episod depresiv, insa de data aceasta nu a mai informat compania. Documentele medicale arata ca, pe langa tulburarile psihice, el suferea si de dezlipire de retina, o afectiune oftalmologica ce ar fi putut sa-l impiedice sa-si exercite in continuare profesia de pilot.
 

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
"Scandalul de coruptie va continua." Ce scriu agentiile de presa internationale despre respingerea motiunii

Motiunea de cenzura impotriva Guvernului Victor Ponta, respinsa vineri, a facut subiectul mai multor relatari ale agentiilor de presa internationale, Bloomberg si AFP notand ca scandalul de coruptie care il vizeaza pe premierul Romaniei va continua.

Povestea lor e incredibila: un caine a murit de cancer dupa ce un deceniu a stat langa stapanul sau, si el bolnav de cancer

Fotograful Ben Moon a decis sa impartaseasca lumii intregi povestea emotionanta si impresionanta dintre el si cainele sau, cu totul speciala.

Paza de Coasta din Alaska a salvat patru pescari cu cateva minute inainte ca barca lor sa fie inghitita de valuri de 3 metri

Operatiune riscanta de salvare in largul Alaskai. Patru pescari se aflau in ambarcatiunea care se scufundase deja pe jumatate, cand un elicopter al Pazei de Coasta le-a venit in ajutor.

Recomandări
Canicula se intensifică în România. Cod portocaliu și galben în aproape toată țara. Temperaturile ating 39 de grade

Un val de căldură se extinde și se intensifică în cea mai mare parte a țării, începând de joi, 20 august. Temperaturile maxime vor ajunge la 39 de grade, iar în mai multe regiuni va fi caniculă și disconfort termic accentuat. 

Dunărea se menține la cote extrem de scăzute și în următoarele zile. Specialiștii anunță când ar putea crește debitul

Debitul Dunării la intrarea în țară se menține la 1.300 m³/s în următoarele zile, urmând să crească ușor, până la 1.350 m³/s pe 25 august, mult sub media lunii august, arată prognoza publicată de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor.

Cum poți obține până la 15.000 de lei de la AFM pentru bateriile de stocare. Documentele de care au nevoie prosumatorii

AFM pregătește un nou program de finanțare pentru prosumatorii care vor să își instaleze baterii pentru stocarea energiei produse de panourile fotovoltaice.