Papa Francisc cere interzicerea maternității surogat: „Drumul către pace presupune respect pentru viaţă”

62389310
Getty

Papa Francisc a invitat luni comunitatea internaţională să acţioneze pentru a interzice maternitatea surogat, denunţând o "comercializare" a corpului uman, relatează AFP.

"Drumul către pace presupune respect pentru viaţă, pentru fiecare viaţă umană, începând cu cea a copilului nenăscut din pântecele mamei, care nu poate fi suprimată şi nici nu poate deveni obiect de comercializare", a declarat papa Francisc în cadrul unui discurs adresat membrilor corpului diplomatic de la Vatican.

"În acest sens, consider că practica maternităţii surogat este regretabilă, deoarece subminează grav demnitatea femeilor şi a copiilor. Prin urmare, sper că comunitatea internaţională se va angaja să interzică la nivel global această practică", a adăugat el.

Biserica Catolică se opune maternităţii surogat, o tehnică de procreare asistată medical constând în implantarea unui embrion în uterul unei mame surogat, care după naştere încredinţează copilul cuplului care a solicitat această procedură.

Încă din iunie 2022, papa argentinian a calificat maternitatea surogat drept o "practică inumană".

În noiembrie 2023, Vaticanul a afirmat că copiii cuplurilor de acelaşi sex, care sunt adoptaţi sau sunt născuţi prin intermediul mamelor surogat, ar putea fi botezaţi.

Majoritatea ţărilor europene interzic maternitatea surogat. Utilizarea mamelor surogat este uneori autorizată sau tolerată atât timp cât nu este remunerată (Belgia, Olanda, Regatul Unit, Canada, Brazilia, Columbia).

Maternitatea surogat comercială, adică maternitatea surogat remunerată, este autorizată în anumite state americane. 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Rusia s-a bombardat iar singură, pentru a doua oară în câteva zile. Un avion de război a atacat un oraș cu 56.000 locuitori

Un avion de război rusesc a bombardat din greșeală un oraș din Lugansk, regiune controlată de Moscova. Este a doua oară de la începutul acestui an când trupele trimise de Putin să invadeze Ucraina au bombardat Rusia.

Israelul a mai ucis un lider terorist, Wissam al-Tawil, comandant al grupării Hezbollah: ”O lovitură foarte dureroasă”

Un important conducător militar al mişcării şiite libaneze Hezbollah a fost ucis într-o lovitură israeliană asupra maşinii în care acesta se afla luni în sudul Libanului.

Iarna lovește cu putere, Moldova este cea mai afectată. Un tânăr a scăpat ca prin minune după ce a derapat pe zăpadă

Avertizarea cod galben de ninsori, viscol, polei și vânt care afectează estul țării până marți dimineață a creat un tablou de iarnă grea mai ales în Moldova. Zăpada cade fără întrerupere, viscolește, iar pe drumuri se circulă cu dificultate.

Recomandări
Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.

Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.