Orasul Nazare, destinatia preferata a celor pasionati de valuri gigantice. "Va deveni Mecca a surfului"

×
Publicitate

Un oras de pe coasta Portugaliei traieste de pe urma pasionatilor de surf, care vin iarna special sa "infrunte" valurile gigantice.

Nazare este cunoscut ca locul unde s-au inregistrat cele mai mari valuri pe care s-a facut surf.

Recordul a fost in 2015, cand un barbat a plutit pe unul de peste 30 de metri.

surf valuri

Localnicii din Nazare asteapta nerabdatori sezonul ploios, cand turismul in zona infloreste. Zeci de pasionati de surf din intreaga lume vin aici special pentru valurile care depasesc uneori si 30 de metri.

Orasul a devenit cunoscut in 2011, cand un barbat din Hawaii a intrat in cartea recordurilor dupa ce a plutit cu placa de surf pe cel mai mare val inregistrat intr-o astfel de competitie.

Barbat: "Cred ca Portugalia va deveni o Mecca a surfului in urmatorii ani. Franta, dar si alte tari au valuri grozave, dar aici este viitorul acestui sport. Asta cred."

Cei care iubesc acest sport aproape ca s-au mutat in Nazare. Jumatate de an stau acasa, iar in lunile de iarna - in Portugalia.

Barbat: "In Nazare am parte de cele mai mari valuri din lume. Este locul care imi ofera cele mai multe provocari, aici oceanul parca prinde viata."

Barbat: "Este brutal. Nu am experimentat asa ceva. Te prinde sub el si parca esti intr-o masina de spalat, e ca si cum te-ar bate o intreaga echipa de fotbal."

Pentru localnici, vizita anuala a turistilor pasionati de surf este mana cereasca. In ultimii 3 ani, restaurantele si hotelurile din oras au inregistrat incasari chiar si cu 50 de la suta mai mari, fata de anii precedenti.

Walter Chicharro, primarul din Nazare: "Acest fenomen al valurilor gigantice a transformat sezonul de iarna. Restaurantele si hotelurile sunt mai populate, la fel si satele din zona, iar asta se vede zilnic, mai ales in cifrele afacerilor de familie din oras."

In Nazare, are loc anual una dintre cele mai importante competitii de surf din lume. Incepe in luna octombrie si ia sfarsit in februarie.
 

Articol recomandat de sport.ro
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Citește și...
Mărturia „detectivului de artă” care a făcut posibilă recuperarea coifului de la Coțofenești. „Nu o fac pentru bani”

Coiful de la Coțofenești, furat dintr-un muzeu olandez în urmă cu mai bine de un an, a fost recuperat după ce poliția a colaborat cu un detectiv particular cunoscut sub numele de Indiana Jones din lumea artei. 

Iranul ar fi respins o propunere SUA de armistiţiu pentru 48 de ore (presa iraniană)

Iranul a respins o propunere de armistiţiu pentru o durată de 48 de ore venită din partea SUA, a declarat vineri agenţiei iraniene Fars o sursă iraniană neprecizată, relatează Reuters.

Un atac masiv al Rusiei în plină zi a provocat 10 morți. Ucraina acuză o escaladare gravă a conflictului

Un nou atac aerian masiv al Rusiei împotriva Ucrainei, în plină zi, a făcut cel puţin 10 morţi vineri, potrivit Kievului, care a denunţat o „escaladare”, relatează AFP, preluat de News.ro.

Recomandări
PSD i-ar putea da lui Ilie Bolojan un ultimatum de 72 de ore pentru a demisiona. Ce ar urma în cazul unui refuz - Surse

Tensiunile din coaliția de guvernare cresc de la o zi la alta, iar scenariul unei crize politice devine tot mai plauzibil. Ilie Bolojan a declarat că nu va demisiona chiar dacă PSD va decide după 20 aprilie să iasă de la guvernare. 

Guvernul a redus temporar acciza la motorina standard cu 30 de bani pe litru, pe perioada crizei. Impactul bugetar estimat

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență prin care reduce temporar acciza la motorină cu 30 de bani pe litru, măsură aplicată pe durata crizei, pentru a atenua impactul creșterii prețurilor la carburanți asupra populației și economiei.

Noi bucăţi de dronă descoperite pe litoralul românesc. Plaja pe care au fost depistate

Mai multe bucăţi de dronă au fost descoperite, vineri după-amiază, pe plaja din Tuzla. Un bărbat a sunat, vineri, la 112 şi a anunţat descoperirea unor fragmente de dronă pe plaja din Tuzla, iar la faţa locului s-au deplasat poliţişti şi pompieri.