Olena Zelenska: Suntem sub stres constant din 24 februarie, iar situaţia nu se schimbă

62253188
Getty

Prima Doamnă a Ucrainei, Olena Zelenska, a declarat că întreaga ţară se află ”sub stres constant”, relatează BBC.

”Suntem sub stres constant din 24 februarie, iar situaţia nu se schimbă”, a afirmat Olena Zelenska, conform news.ro.

Zelenska a spus că guvernul îi ajută pe ucraineni să obţină ajutor în ceea ce priveşte sănătatea lor mintală şi este asistat de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)

”Avem nevoie de ajutor de la experţi şi de aceea am abordat OMS, care ne ajută cu ajutor psihologic”, a continuat ea.

Olena Zelenska, care este cunoscută pentru că este discreţia sa, a discutat şi despre recenta apariţie în revista Vogue. Ea a spus că a fost o oportunitate imensă de a vorbi despre Ucraina.

”Milioane de oameni au citit Vogue şi să vorbesc direct cu ei a fost datoria mea. Iar asta a fost o experienţă interesantă”, a precizat Prima Doamnă a Ucrainei.

”Când viaţa este liniştită, nu sunt obişnuită să mi se acorde atenţia. Toată lumea se luptă în prima linie, este vorba de muncă şi eu trebuie să îmi fac treaba”, a adăugat ea.

Săptămâna trecută, Zelenska a găzduit un summit al Primei Doamne, la care au participat soţiile mai multor lideri mondiali. În timpul întâlnirii, au discutat despre războiul din Ucraina şi despre asistenţa necesară.

”Primele doamne nu au oportunităţile de a influenţa politic, dar avem o influenţă emoţională. Ne înţelegem, ne simţim”, a spus ea.

Zelenska a mai spus că necesitatea ca ţara şi oamenii să continue să funcţioneze este foarte importantă.

”Ţara trebuie să supravieţuiască, ţara trebuie să păstreze o anumită formă de normalitate. Chiar şi soldaţii le spun prietenilor să meargă să bea o cafea, să vadă un film, să se bucuri de liniştea pe care o au. Suntem aici în prima linie pentru a vă oferi acea pace”, a subliniat ea.

”Este un echilibru foarte delicat. Deci, dacă cineva ar putea spune că Kievul este un oraş complet paşnic, ar fi o iluzie. Am avut mai multe atacuri cu rachete, dar ţara trebuie să continue. Afacerile trebuie să continue să funcţioneze. Ţara funcţionează şi nu ar trebui să se oprească. Nu există viaţă fără dezvoltare - trebuie să continuăm să ne dezvoltăm”, a conchis Zelenska.

Afirmaţiile Olenei Zelenska vin la câteva ore după ce au fost înregistrate mai multe atacuri cu rachete în ţară, inclusiv în regiunea Kiev.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
O femeie din Grecia a primit într-un plic o amendă de 6,6 milioane de euro. Cum a reacționat

O femeie din Grecia a fost șocată când a deschis un plic care conținea un aviz, care ar fi trebuit să fie o amendă de 100 de euro, dar preciza 6,6 milioane de euro, potrivit rodiaki.gr.

Regretele șoferului de TIR român care a ucis 3 oameni în UK pentru că se uita pe telefon pe site-uri pentru adulți

Un șofer de TIR român care a ucis trei persoane în Anglia face dezvăluiri din închisoare. Bărbatul folosea telefonul pentru a-și căuta partenere pe site-urile matrimoniale, în timp ce conducea.

Peste douăzeci de rachete au fost lansate din Belarus asupra regiunii Cernigău

Peste douăzeci de rachete au fost lansate din Belarus asupra regiunii Cernihiv în dimineaţa zilei de joi, a anunţat armata ucraineană, relatează The Guardian.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.