O navă de război a Rusiei a efectuat un exerciţiu antisubmarin în Marea Chinei de Sud

62421213

Fregata Mareşal Şapoşnikov a Flotei Rusiei din Pacific a efectuat un exerciţiu antisubmarin în Marea Chinei de Sud, a anunţat, luni, Interfax, care a citat serviciul de presă al flotei.

După ce a detectat un submarin inamic simulat şi a confirmat coordonatele acestuia de la un echipaj de elicopter, nava de război a tras torpile şi încărcături de adâncime - arme de război antisubmarin, notează Reuters.

Un detaşament de nave de război ale flotei Rusiei din Pacific, inclusiv nava amiral a flotei, crucişătorul Varyag, şi fregata Mareşal Şapoşnikov, se află într-o "călătorie pe distanţe lungi", care include regiunea Asia-Pacific, potrivit Interfax.

Agenţia de ştiri RIA a relatat că navele au părăsit portul Vladivostok, în extremul orient al Rusiei, la 22 ianuarie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Ucraina cere noi sancţiuni pentru Rusia. Zelenski: „Fiecare manifestare de presiune este un pas către pace”

Ucraina a cerut duminică sporirea presiunii comunităţii internaţionale asupra Rusiei, inclusiv prin noi sancţiuni, în timp ce în războiul dintre aceste două ţări continuă bombardamentele ambelor tabere în zonele de graniţă.

Agricultorii belgieni au blocat o autostradă. „Sfârşitul nostru va însemna foamea voastră”

Agricultorii belgieni au blocat, duminică, autostrada E42 în sudul Belgiei, o mobilizare ce se alătură mişcărilor de protest ale agricultorilor din Franţa, Germania şi alte state membre ale UE, relatează France Presse.

 

CEDEAO se declară pregătită de o „soluţie negociată” după retragerea Burkina Faso, Mali şi Nigerului din organizaţie

CEDEAO, cu sediul la Abuja, în Nigeria, se declară pregătită, duminică, într-un comunicat, de căutarea „unei soluţii negociate”, după ce Mali, Burkina Faso şi Nigerul şi-au anunţat retragerea din această organizaţie.

 

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Răsturnare de situație. Întâlnirea lui Nicușor Dan cu liderii fostei coaliții privind legea salarizării, anulată. SURSE

Întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii din fosta coaliție cu privire la legea salarizării nu va mai avea loc luni, au precizat surse pentru Știrile PRO TV.

Bogdan Ivan: „Reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, dar prețurile la pompă au sărit din nou de 10,4 lei”

Fostul ministru al Energiei, social-democratul Bogdan Ivan, afirmă că reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, însă prețurile la pompă au sărit din nou peste 10,2 - 10,4 lei.