Kremlinul anunță că schimbul de prizonieri Griner – Bout nu a pus capăt crizei dintre Rusia și SUA

62236406
Getty

Kremlinul a subliniat vineri că schimbul de prizonieri dintre SUA şi Rusia, care i-a implicat pe baschetbalista americană Brittney Griner şi pe fostul comerciant de arme Viktor Bout (But), nu a pus capăt „crizei” dintre cele două ţări.

Aceste negocieri au vizat doar schimbul (de prizonieri), este probabil incorect să tragi concluzii ipotetice spunând că acesta ar fi un pas spre ieşirea din criza pe care relaţiile noastre bilaterale le traversează în prezent”, a declarat purtătorul de cuvânt al preşedinţiei ruse, Dmitri Peskov, scrie Agerpres.

Relaţiile noastre bilaterale sunt mereu într-o stare deplorabilă”, a adăugat Peskov, într-un interviu pentru cotidianul rus Izvestia.

Potrivit lui Peskov, „principalul rezultat” al acestui schimb, care s-a derulat joi, „este că un cetăţean rus care era prizonier timp de 14 ani la americani, în mod absolut ilegal, a putut să se întoarcă în ţară”.

Brittney Griner, 32 de ani, care fusese arestată în Rusia în februarie pentru acuzaţii de trafic de canabis, şi Viktor Bout, 55 de ani, care ispăşea o pedeapsă de 25 de ani într-o închisoare americană, au făcut obiectul schimbului pe un aeroport din Emiratele Arabe Unite.

Un înalt responsabil american a afirmat că discuţia cu Moscova rămăsese focalizată asupra eliberării lui Brittney Griner, iar SUA au adus acest lucru la cunoştinţa Ucrainei şi altor aliaţi.

Americanii şi ruşii se acuză că deţin reciproc cetăţeni de-ai lor în scopuri politice. Mai multe schimburi de prizonieri au avut loc în ultimii ani.

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Cine este Viktor Bout, rusul supranumit „Negustorul Morții”. Cum a ajuns un astfel de personaj să fie eliberat de SUA

SUA și Rusia au anunțat, joi, un schimb surprinzător de prizonieri: baschetbalista americană Brittney Griner, cu traficantul de arme Viktor Bout, supranumit „Negustorul Morții”.

Cinci persoane au murit și alte 40 au suferit arsuri grave după ce o butelie a explodat la o nuntă în India

Cinci persoane au murit şi peste 40 au suferit arsuri grave după ce o butelie de gaz folosită pentru gătit a explodat într-un sat din statul indian Rajasthan, unde oaspeţii se adunaseră pentru o nuntă, a anunţat vineri poliţia.

Putin acuză statele occidentale că "exploatează" Ucraina și avertizează: "Potenţialul de conflict este în creştere"

Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, a declarat, vineri, că dorinţa Occidentului de a-şi menţine dominaţia pe scena mondială creşte riscurile de conflict.

 

Recomandări
Drona doborâtă la Galați pare să fi fost rusească. A zburat zeci de kilometri în 17 minute. Fragmente găsite lângă Corni

O nouă dronă care a pătruns neautorizat în spaţiul aerian românesc a fost doborâtă azi dimineață, în județul Galați. 

Tragedie pe litoral: Un adolescent de 17 ani a murit în valuri la Olimp, iar un tânăr de 19 ani este căutat de scafandri

Deși e steag roșu arborat pe plajele din sud, doi tineri care au intrat în marea furioasă, în stațiunea Olimp, au dispărut în valuri. 

Zi cu 3 incidente pe litoral: O dronă găsită lângă plaja Modern, un obiect suspect la Eforie și o aripă de în largul mării

Pe litoral în Constanța și Eforie două alerte au dus la evacuarea turiștilor de pe plajă! La Constanța în largul plajei Modern aproape de Portul Tomis a fost găsit un fragment de dronă.