Isus in Playboy! Hugh Hefner anuleaza editia portugheza

×
Publicitate

Revista Playboy este in plin scandal in Portugalia, din cauza unei sedinte foto care il infatiseaza pe Isus Hristos in compania unor modele in tinuta topless.

Conform Daily Mail, aceasta sedinta foto s-a dorit a fi un omagiu adus laureatului premiului Nobel, Jose Saramago, autorul Evangheliei dupa Isus Cristos. Conducerea revistei coordonata de Hugh Hefner nu a apreciat insa aceste fotografii si a reactionat negativ.

Potrivit sursei citate, fotografiile arata un barbat cu parul lung, la fel ca Isus, privind doua modele lesbiene, alaturi de o prostituata.

La finalul seriei de fotografii, o femeie tatuata pare ca a murit in bratele sale.

Theresa Hennessy, vicepresedinte al departamentului Relatii Publice Playboy: "Noi nu am vazut si nici nu am aprobat 'cover-ul' revistei pe luna iulie si nici pictorialele editiei din Portugalia."

Theresa a mai precizat ca revista pe care o reprezinta nu ar fi fost de acord cu astfel de imagini socante daca ar fi stiut dinainte ce reprezinta. Drept pentru care, conducerea Playboy a declansat procedura de reziliere a contractului cu reprezentantul portughez.

Romanul lui Saramago este o reinterpretare a vietii lui Cristos si a generat numeroase controverse in randul Bisericii Romano-Catolice, care l-a acuzat pe autor de "viziuni anti-religioase".

Pe de alta parte, alti critici l-au laudat pe Saramago pentru "munca sa filozofica, provocatoare si competitiva."

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Citește și...
Proteste în Serbia după ce președintele Vucic a anuțat că va demisiona. Ce ar urmări, de fapt, liderul sârb

Mii de protestatari urmau să se adune duminică în oraşul sârb Kraljevo, la o zi după ce preşedintele Aleksandar Vucic a anunţat că va demisiona deschizând astfel calea către alegeri prezidenţiale şi parlamentare anticipate, relatează Reuters.

Polonia avertizează că Rusia ar putea provoca incidente pe flancul estic al NATO: „Trece sistematic peste liniile roşii”

Conducerea Poloniei vede un risc tot mai mare de provocări ruseşti de-a lungul flancului estic al NATO, a declarat colonelul Pawel Szota, şeful serviciului polonez de informaţii externe, relatează duminică dpa.

Marșul Pride, interzis la Istanbul. Poliția a instalat bariere în jurul Pieței Taksim și a reținut o jurnalistă

Poliția turcă a reținut duminică cel puțin 50 de persoane, printre care și o jurnalistă, în timpul marșului Pride de la Istanbul, interzis de autoritățile locale.

Recomandări
Codul roșu de caniculă se extinde, de luni, în aproape toată România. Bucureștiul intră și el sub avertizare

România este sub avertizare de temperaturi extreme. Codul roșu a fost emis pentru 16 județe, iar de luni va fi extins pentru aproape țara, inclusiv București. 

Sondaj CURS: Cum ar vota bucureștenii dacă duminică ar avea loc alegeri. Procentele PSD, PNL și AUR, în plin război politic

Un nou sondaj arată că PSD, PNL și AUR sunt despărțite de doar câteva procente în opțiunile de vot ale bucureștenilor. Comparativ cu precedentele alegeri locale, două dintre cele trei formațiuni înregistrează creșteri semnificative.

Mesajul lui Vladimir Putin după atacurile Ucrainei asupra infrastructurii ruse: „Vedem problemele. Le recunoaştem”

Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra infrastructurii militare şi energetice ruseşti pentru a slăbi efortul de război al Moscovei.