Irlanda: Doi tineri romani si-au umplut buzunarele pe seama invalizilor

60192649

Un adolescent roman de 15 ani a fost eliberat conditionat cu supraveghere timp de noua luni, dupa ce el si o alta romanca au pledat vinovat in fata acuzatiilor de colectare de bani pentru o fundatie fantoma.


Baiatul si fata, ambii de 15 ani, au recunoscut ca au inselat oamenii care le-au dat bani pentru o presupusa fundatie a persoanelor invalide si au folosit castigurile in scopuri proprii.

Adolescenta a fost retinuta cand politistii au vazut cum o persoana ii intindea o bancnota de cinci euro. Fata avea asupra ei, in total, 30 de euro. 

Potrivit Mediafax, fata, care mai are o condamnare anterioara tot pentru furt, locuieste in Irlanda de sapte ani si invata acasa, nefiind inscrisa la scoala.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Iarna totala si in Europa! Tragediile s-au tinut lant

Tragediile s-au tinut lant in toata Europa, viscolita de zapada, zilele acestea. Patru oameni au murit pe soselele din vestul continentului, in Italia si Germania.

Nu misca! Prin Chicago trece Obama!

Din motive de securitate, zona unde se afla biroul noului lider american e mai mereu inchisa. Spre disperarea oamenilor de afaceri care, daca pana la alegeri nu s-au plans de castiguri, au acum de suferit.

Cel putin zece oameni au murit in urma eruptiei unui vulcan in Columbia

Potrivit AFP, cel putin zece persoane au fost ucise in urma eruptiei unui vulcan in sud-vestul Columbiei si a avalanselor care au urmat, a anuntat ministrul columbian de Interne, Fabio Valencia.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.