Iran: Occidentul provoaca seceta si foamete in lume ca sa schimbe regimuri

60473984

Presedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad a acuzat tarile occidentale ca au pus la cale diverse planuri pentru "a provoca seceta" in Iran.

“Tarile occidentale au planuri pentru a declansa seceta in anumite zone ale lumii, inclusiv Iran", a declarat presedintele Ahmadinejad la inaugurarea unui baraj in orasul Arak, din centrul tarii.

"Potrivit studiilor asupra climei, tarile europene folosesc echipamente speciale pentru a provoca ploaia pe continentul lor si asa impiedica norii de ploaie sa ajunga in tarile din Orientul Mijlociu, inclusiv in Iran", a mai spus Mahmoud Ahmadinejad.

Ahmadinejad a acuzat tarile europene ca incearca sa creeze tensiune intre statele care impart granite maritime, potrivit agentiei IRNA.

Iranul a inregistrat mai multe perioade de seceta in ultimii ani.

"In unele regiuni ale lumii, care se intind din Turcia si Iran pana in estul Asiei, sunt prezise secete pentru urmatorii 30 de ani", a mai spus Ahmadinejad facand referire la un articol scris de un "politician occidental".

"Regiunile la care se refera articolul includ tari a caror cultura si civilizatie ii sperie pe occidentali", a continuat presedintele.

Liderii iranieni cred ca tarile occidentale, conduse de Statele Unite, vor sa impiedice dezvoltarea economica si stiintifica a republicii islamice.

Cititi si:

E isterie in America: "Dumnezeu va distruge 97% din omenire pe 21 mai"

Fotografia uimitoare care pare un desen, dar nu e

Articol recomandat de sport.ro
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
Citește și...
O mașină a fost abandonată timp de șase ani într-un aeroport din Brazilia. Taxele de staționare depășesc 35.000 de dolari

Un autoturism abandonat de peste șase ani într-un aeroport din Brazilia a devenit un caz care intrigă autoritățile. Proprietarul a dispărut fără urmă, iar mașina a adunat taxe de parcare de aproape 35.000 de dolari.

Ryanair avertizează că noul sistem de frontieră al UE blochează aeroporturile. Pasagerii așteaptă și 5 ore la cozi

Ryanair avertizează că noul sistem digital de control la frontiere al Uniunii Europene provoacă întârzieri majore în aeroporturi și cere amânarea aplicării acestuia până după sezonul estival.

Patru copii au fost filmați în timp ce vandalizează un Ferrari de peste 530.000 de dolari, în China

Patru copii au transformat un Ferrari de peste 530.000 de dolari într-un „tobogan”, iar distracția lor s-a încheiat cu zgârieturi pe caroserie și o bară de protecție fisurată. 

Recomandări
Noi detalii șocante din dosarul azilelor ilegale din Bihor. Ce a găsit DIICOT la percheziții. Viorel Pașca: „Niște tâmpenii”

Soții Florica și Viorel Pașca, dar și cei trei fii ai lor reținuți miercuri de DIICOT pentru trafic de persoane, au încercat joi să-i convingă pe judecătorii Tribunalului București că sunt nevinovați.

Raport: Rusia ar fi spionat cu drone peste 12 state NATO timp de 18 luni, fără să fie oprită. Cea mai afectată țară

Rusia ar fi desfășurat timp de 18 luni o campanie de supraveghere cu drone în peste 12 țări NATO, fără a întâmpina mari obstacole, potrivit unei analize publicate joi.

Un amfibiu cumpărat în Călărași cu un milion de euro din fonduri UE nu a fost folosit niciodată. Ce spun autoritățile

Proiect european declarat nefuncțional. Un autobuz turistic plutitor, așa cum sunt cele de la Budapesta, avem și în România, la Călărași.