Incendiile din Grecia. Sunt „indicii serioase” că focul a fost pus intenționat

61975418
AFP

Autoritățile elene „au indicii serioase” că incendiul puternic în urma căruia cel puțin 80 de persoane au murit, la începutul săptămânii, ar fi fost provocat în mod intenționat, a precizat ministrul pentru Protecția Cetățenilor, Nikos Toskas.

Oficialul a explicat că autoritățile „își pun numeroase întrebări”, pentru că focul a început pe muntele Penteli şi s-a propagat la Mati, informează BBC News.

„Avem indicii serioase și am făcut descoperiri relevante, care arată că focul ar fi izbucnit din cauza unei acțiuni criminale. Încă nu înțelegem mulți factori, însă sunt indicii palpabile care fac obiectul unei anchete”, a spus ministrul Toskas.

 El a refuzat să ofere alte detalii. Astfel, o secție specială a Departamentului de Pompieri a deschis o anchetă, pentru a stabili cum a izbucnit incendiul. Pentru moment, nu au ajuns la nicio concluzie.

Înainte de declarațiile ministrului pentru Protecția Cetățenilor, primarul localității preciza că flăcările ar fi putut izbucni de la un cablu de electricitate, informează AP.

În cursul zilei de joi, ministrul grec al Apărării, Panos Kammenos, a declarat pentru BBC News că de vină pentru răspândirea flăcărilor ar fi fost și construcțiile ilegale, care au blocat rutele pe care oamenii ar fi putut să scape.

AFP relatează că Guvernul elen ar fi anunțat că rudele apropiate ale victimelor vor primi 10.000 de euro, iar pentru fiecare locuință afectată vor mai acorda câte 5.000 de euro.

incendii grecia

Incendiul a izbucnit luni şi s-a propagat rapid la Mati, o localitate aflată la mai puţin de 30 de kilometri est de Atena, zonă foarte populară printre turiștii locali, între care și pensionari

Incendiul a cauzat moartea a 82 de persoane, conform ultimului bilanț al autorităților, și rănirea a cel puțin 187. 60 de persoane se află încă în spital, 11 dintre ele fiind la terapie intensivă, în timp ce alte câteva zeci sunt date dispărute. Presa a relatat că numărul victimelor ar fi, de fapt, de 85.

incendii grecia

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Cristi Chivu, ca niciodată! Imagini cu bucuria românului după „remontada” din Inter - Como
Cristi Chivu, ca niciodată! Imagini cu bucuria românului după „remontada” din Inter - Como
Citește și...
Cum arată cel mai scump apartament din istorie, cumpărat de miliardarul Rinat Ahmetov în Monaco. Are 21 de camere | FOTO

Miliardarul Rinat Ahmetov a cumpărat cu 471 de milioane de euro un apartament cu 21 de camere și o suprafață de 2.500 de metri pătrați, în cea mai scumpă tranzacție imobiliară din istorie. 

Rusia amenință Moldova că va avea soarta Ucrainei. Inventează știri false pentru aplicarea legii ce permite să trimită trupe

Rusia amenință Republica Moldova că va avea soarta Ucrainei și invocă o minciună pentru a justifica aplicarea legii recent adoptate care permite Moscovei să trimite trupe oriunde consideră că sunt încălcate drepturile cetățenilor ruși. 

Italia îl convoacă pe ambasadorul rus după ce Meloni a fost numită „rușinea rasei umane” la televiziunea de stat din Rusia

Ministrul italian de Externe, Antonio Tajani, a anunțat convocarea ambasadorului rus la Roma după declarațiile „extrem de grave și jignitoare” ale prezentatorului Vladimir Soloviov la adresa premierului Giorgia Meloni.

Recomandări
Ilie Bolojan, la Știrile ProTV: Baronii locali ai PSD au avut o nemulțumire. Măsurile de disciplină au deranjat

Premierul României, Ilie Bolojan, s-a aflat față în față cu Andreea Esca, în studioul Știrilor ProTV. Prim-ministrul a explicat că PSD a declanșat criza politică pentru că reformele luate de Guvern au tăiat accesul ”baronilor locali” la banii publici.

„Ne împușcăm singuri”. În plină criză mondială, România este în mijlocul propriei crize politice. Costurile retragerii PSD

„Noi ne împușcăm singuri". O spune președintele Consiliului Fiscal, cu privire la consecințele actualei crizei politice în economie. 

Coiful de la Coțofenești și două brățări dacice au revenit în România. Cât costă să le vezi la Muzeul Național de Istorie

Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice din aur, furate în Țările de Jos, s-au întors acasă. Piesele de tezaur au fost transportate în condiții de securitate sporite până la Muzeul Național de Istorie, unde publicul le va putea admira de mâine până pe 3 mai.