In timp ce Klaus face ravagii in Europa, Australia moare de cald

×
Publicitate

In timp ce europenii inca dardie de frig si contabilizeaza pagubele facute de furtuna Klaus, australienii se perpelesc de caldura. Din cauza celei mai calduroase veri din ultimii 100 de ani, mii de hectare de vegetatie sunt in flacari.


Casele de la periferia orasului Melbourne au fost evacuate. Cand termometrele inregistreaza peste 45 de grade Celsius iarba, tufisurile si chiar padurile se aprind de la soare. De mai bine de o saptamana mii de pompieri se lupta cu numeroasele focare de incendii din sud-estul statului Victoria.

In ultimele ore insa, flacarile au ajuns si la marginea orasului Melbourne. Cei care locuiesc in aceasta parte de tara fac eforturi supraomenesti pentru a impiedica extinderea incendiului. Cand ii invinge teama ori isi pierd speranta, oamenii se urca in masina si fug incotro vad cu ochii.

In acest timp, echipajele de pe ambulante nu mai fac fata solicitarilor lansate de cei rapusi de canicula in mijlocul strazii.

Din cauza caldurii insuportabile, responsabilii cailor ferate au suspendat traficul la miezul zilei. De asemenea, organizatorii Openului din Australia au intrerupt partdiele de tenis pentru a acoperi arena, astfel incat sa poata recurge la climatizare.

Sufera teribil si animalele de la gradina zoologica din Melbourne, care nu stiu unde sa se mai ascunda de razele soarelui. Din ora in ora primesc bauturi reci si cuburi de gheata.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
Mistretul la oras! Invazie de porci salbatici in suburbiile Berlinului!

La fel ca multe orase din nordul tarii, capitala Germaniei s-a trezit luata cu asalt de zeci de turme de porci salbatici, in cautare de hrana.

Alerta in nordul Spaniei! Inundatiile au devastat Tara Bascilor!

Situatia e cea mai grava chiar in capitala. Orasul Bilbao seamana acum cu Venetia, doar ca, in loc de barci, pe apa plutesc masini.

Pachebot blocat doua zile, in apele inghetate ale unui rau din Canada

Operatiune de salvare in estul Canadei, dupa ce un pachebot cu peste 300 de pasageri la bord a ramas blocat in apele inghetate ale raului Saint Lawrence.

Recomandări
Mugur Isărescu: Inflația va scădea semnificativ după vârful din 2026. Prognoza pentru finalul lui 2027

Mugur Isărescu, guvernatorul BNR, a explicat că inflația ar urma să scadă în decursul anului 2026, ajungând ca în decembrie să ajungă la 6,1%, urmând ca atingerea țintei asumate să aibă loc abia în 2027.

Schimbări la Bacalaureat și Evaluarea Națională. Calendarul examenelor va fi modificat în 2027, sistem diferit de evaluare

Ministerul Educației și Cercetării propune reguli noi pentru evaluarea lucrărilor de la Evaluarea Națională și Bacalaureat din 2027, dar și un nou calendar la BAC potrivit căruia probele ar urma să aibă loc mai devreme, din cauza temperaturilor ridicate.

Au trecut 100 de zile de când România are un guvern demis. Scurtă cronologie a evenimentelor politice

Astăzi se împlinesc 100 de zile de când România nu mai are un guvern cu puteri depline. Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis la data de 5 mai 2026, în urma unei moțiuni de cenzură.