Important politician din Venezuela, arestat de serviciile secrete. Avertismentul SUA

62043876
AFP

Măsurile de represiune împotriva politicienilor care se opun regimului lui Nicolas Maduro s-au intensificat. Astfel, vicepreședintele Parlamentului, Edgar Zambrano, a fost arestat de serviciile secrete.

„Regimul dictatorial l-a răpit pe Edgar Zambrano”, a scris pe Twitter liderul opoziţiei şi preşedintele Parlamentului, Juan Guaido, conform The Guardian, informează News.ro.

Zambrano a fost alături de Guaido în timpul încercărilor sale de a orchestra o lovitură de stat. Miercuri noaptea, el a fost reţinut de agenţi ai serviciilor secrete care l-au transportat în cea mai cunoscută închisoare politică din Venezuela – El Helicoide.

„Edgar Zambrano a fost reţinut. El a fost unul dintre liderii loviturii de stat”, a declarat numărul doi al lui Maduro, Djosdado Cabello, celebrând la emisiunea sa televizată şi primind aplauzele publicului.

Liderii opoziţiei şi membri ai comunităţii internaţionale au condamnat decizia lui Maduro. Guaido a afirmat că Maduro încearcă să divizeze parlamentul controlat de opoziţie, „dar nu va reuşi”, a precizat el.

„Nu este o detenţie ... este o infracţiune”, a scris pe Twitter jurnalistul venezuelean Ibeyise Pacheco.

Departamentul de Stat al SUA a numit arestarea lui Zambrano ca fiind „ilegală”, avertizând: „Dacă nu va fi eliberat în curând, vor fi consecinţe”.

În ultimele zile mai mulţi politicieni au fost vizaţi de administraţia Maduro pentru participarea lor în tentativa de lovitură de stat. Cel puţin 10 deputaţi au fost puşi sub acuzare pentru infracţiuni precum trădare, conspiraţie şi rebeliune civică. 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
22 de lideri UE, printre care și Nicușor Dan, au semnat o scrisoare în care cer o reuniune de urgență pe tema Ceuta

22 de lideri europeni, inclusiv președintele României, Nicușor Dan, au trimis o scrisoare comună prin care cer o reuniune de urgență a miniștrilor de Interne, după evenimentele recente de la Ceuta.

VIDEO. O explozie a zguduit un restaurant din centrul Moscovei, provocând moartea mai multor oameni. Cel puțin 15 sunt răniți

Trei persoane au murit în urma unei explozii care a avut loc, sâmbătă, la un restaurant din Piața Kudrinskaya din capitala Rusiei, a anunțat Direcția Generală din Moscova a Ministerului Afacerilor Interne.

Spania a instalat o barieră maritimă de 500 de metri lungime la granița dintre Ceuta și Maroc. 67 de imigranți au murit

Sâmbătă, Spania a instalat o barieră de 500 de metri lungime la frontiera maritimă dintre teritoriul său nord-african Ceuta și țara vecină, Maroc, după ce zeci de mii de migranți au trecut ilegal granița.

Recomandări
Nivelul Dunării scade îngrijorător. Armata va detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă

Operațiuni urgente pe Dunăre. Reprezentanții Armatei au făcut măsurători, iar duminică, 02 august, vor detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă.

Guvernul cere reducerea consumului de energie. România încearcă să evite importurile mari în următoarea perioadă

Guvernul caută soluții pentru ca România să importe cât mai puțină energie electrică în următoarea lună. Instituțiile de stat vor fi obligate să reducă din consum, iar cele private sunt îndemnate să își mute activitățile din orele de vârf.

La următoarea evaluare este posibil ca România să nu mai scape de retrogradarea la ”junk”. Acum am evitat la limită

România a evitat, pentru moment, retrogradarea în categoria statelor nerecomandate pentru investiții. Agenția de evaluare financiară Fitch ne-a păstrat ratingul de țară.