Hezbollah amenință pentru prima dată un stat UE, pentru că vrea să ajute Israelul. „Ar însemna că este parte a războiului”

62459385
Profimedia

Liderul libanez al Hezbollah, Hassan Nasrallah, a avertizat miercuri că "niciun loc" din Israel nu va fi ferit de rachetele mişcării sale în cazul unui atac asupra Libanului, pe fondul temerilor privind o conflagraţie legată de războiul din Fâşia Gaza.

Într-un discurs televizat şi transmis în direct, el a ameninţat pentru prima dată şi Ciprul, statul membru al Uniunii Europene cel mai apropiat de Orientul Mijlociu, afirmând că "deţine informaţii potrivit cărora (...) Israelul spune că va folosi aeroporturile şi bazele cipriote dacă Hezbollah îi va ataca aeroporturile".

"Deschiderea aeroporturilor şi bazelor cipriote inamicului israelian pentru a ţinti Libanul ar însemna că guvernul cipriot este parte a războiului", a avertizat Hassan Nasrallah. Cipru este situat la aproximativ 300 km de Israel şi la circa 200 km de Liban şi are relaţii bune cu ambele ţări; potrivit News.ro.

"Am citit comentariile şi aş dori să spun că Republica Cipru nu este implicată în niciun fel în acest război", a replicat preşedintele cipriot Nikos Christodoulides într-un comunicat.

Ciprul "face parte din soluţie, nu din problemă", a insistat el, subliniind că ţara sa joacă un rol "recunoscut de lumea arabă şi de întreaga comunitate internaţională" în desfăşurarea unui coridor maritim care să permită livrarea de ajutor umanitar în Gaza.

Războiul din Gaza a dus la violenţe la graniţa israeliano-libaneză între Hezbollah, un aliat al mişcării islamiste palestiniene, şi armata israeliană, care s-au intensificat în ultimele săptămâni.

Marţi, armata israeliană a anunţat că "planurile operaţionale pentru o ofensivă în Liban" au fost "validate", iar şeful diplomaţiei, Israel Katz, a declarat că "într-un război total, Hezbollah va fi distrus, iar Libanul va fi lovit puternic".

"Inamicul (Israelul) ştie foarte bine că ne-am pregătit pentru ce este mai rău (...) Ştie că niciun loc (...) nu va fi cruţat de rachetele noastre" în cazul unui atac asupra Libanului, a declarat Nasrallah, a cărui mişcare, înarmată şi finanţată de Iran, exercită o influenţă predominantă în Liban.

În caz de război, Israelul va trebui "să ne aştepte pe uscat, pe mare şi pe calea aerului", a adăugat liderul Hezbollah, mişcare considerată teroristă de Statele Unite şi Marea Britanie.

Miercuri, Hezbollah a declarat că a tras "zeci de rachete şi obuze Katiuşa" spre o cazarmă din nordul Israelului, în apropiere de frontiera libaneză, ca represalii la atacurile israeliene împotriva unor obiective din sudul Libanului, care au ucis patru dintre combatanţii săi.

"Am primit noi arme (...) şi păstrăm altele pentru zilele următoare", a continuat Hassan Nasrallah, afirmând că gruparea sa are peste 100.000 de oameni pregătiţi de luptă.

În timpul unei vizite în nordul Israelului, şeful armatei israeliene, Herzi Halevi, a afirmat că ţara sa are "capacităţi infinit mai mari" decât Hezbollah. Inamicul cunoaşte doar câteva dintre ele şi le va confrunta la momentul potrivit.

Un emisar al preşedintelui american Joe Biden, Amos Hochstein, care tocmai a vizitat Libanul şi Israelul în ultimele zile, a considerat "urgentă" o dezescaladare la frontieră.

În Fâşia Gaza asediată, devastată de mai mult de opt luni de război, bombardamentele israeliene au continuat, în special în Rafah (sud).

Mai multe vehicule militare israeliene au intrat într-un cartier din vestul oraşului, susţinute de tiruri de drone şi tancuri, potrivit martorilor. Lupte au izbucnit între soldaţi şi combatanţi palestinieni.

Şapte persoane au fost ucise, potrivit salvatorilor, de lovituri asupra corturilor de la porţile oraşului Rafah, unde s-au refugiat sute de mii de palestinieni.

În nord, un atac a ucis trei palestinieni în apropiere de tabăra Nousseirat (centru), potrivit apărării civile.

Articol recomandat de sport.ro
Atac rusesc asupra unuia dintre cele mai mari stadioane de fotbal din Ucraina! Imagini uluitoare
Atac rusesc asupra unuia dintre cele mai mari stadioane de fotbal din Ucraina! Imagini uluitoare
Citește și...
Reacția Rusiei după ce o dronă explozivă a paralizat aeroportul din Leipzig: „O provocare complet fabricată”

Ambasada Rusiei la Berlin a afirmat vineri că incidentul în care a fost implicată o dronă explozivă pe aeroportul din Leipzig a fost o „provocare complet fabricată”, menită să acuze Moscova.

Cea mai bună țară în care să te muți în 2026 este din Europa. Cum arată top 10 state

Estonia ocupă primul loc în clasamentul global al celor mai bune țări și teritorii în care oamenii se pot reloca în 2026, potrivit Global Relocation Index, un nou clasament care analizează criterii precum costul general al vieții sau siguranța pe stradă.

Trump a explicat de ce nu dă Ucrainei rachete pentru Patriot: Nici Pentagonul nu mai are foarte multe

Donald Trump dă de înțeles că Statele Unite nu pot ajuta Ucraina cu atât de necesarele rachete interceptoare pentru sistemele Patriot, pentru că nici Pentagonul nu mai are foarte multe.

Recomandări
Ce face Armata când detectează drone la granița României. Piloții de F-16 au 15 minute să decoleze

În ultimele luni, amenințările din apropierea granițelor României au făcut ca misiunile de Poliție Aeriană să devină tot mai importante. 

Elevii care stau de mici pe rețelele de socializare vor avea rezultate mai proaste la școală. Ce arată un studiu

Elevii care îşi fac conturi pe rețelele sociale în școala primară au note mai mici la examenele de la final de gimnaziu, în special la științe și citire.

Primele două barje scufundate în Dunăre. Cum va fi deviat cursul apei spre centrala de la Cernavodă

După zile de așteptare și amânări repetate, operațiunea de scufundare controlată a primelor două barje în apropierea brațului Bala de pe Dunăre a început vineri după-amiază.