Haos în presa de stat rusă. Agenţiile TASS şi RIA retrag o ştire despre o "regrupare" a trupelor ruse în sudul Ucrainei

soldati ucraina
Getty

Două agenţii de ştiri de stat ruseşti, TASS şi RIA, au publicat luni alerte care spuneau că Moscova mută trupe în "poziţii mai favorabile" la est de fluviul Nipru, în Ucraina, pentru ca apoi, câteva minute mai târziu, să retragă informaţia, scrie Reuters.

Site-ul de ştiri RBC a citat Ministerul Apărării, care a declarat: "Trimiterea unui comunicat fals despre "regruparea" trupelor în regiunea Dnepr (Dnipro), presupus a fi în numele centrului de presă al Ministerului rus al Apărării, este o provocare".

Kremlinul a refuzat să comenteze incidentul, spunând că este o chestiune care ţine de armată.

Săptămâna trecută, într-o declaraţie pe care Reuters nu a putut să o verifice în mod independent, armata rusă a declarat că a zădărnicit o încercare ucraineană de a crea un cap de pod pe malul estic al Niprului şi pe insulele din apropiere.

Rusia s-a retras în urmă cu un an din zonele pe care le ocupase pe malul vestic al Niprului, inclusiv din capitala regională Herson. Dacă forţele ucrainene ar reuşi să traverseze râul şi să stabilească un cap de pod sigur, ar reprezenta un avans major.

Într-o serie de trei alerte lansate luni, agenţia de ştiri de stat RIA a transmis că comandamentul grupului de forţe Dnepr al Rusiei a decis mutarea trupelor în "poziţii mai favorabile", la est de Nipru. RIA a precizat că, după regrupare, forţa Dnepr va elibera o parte din trupe pentru a fi desfăşurate în ofensive pe alte fronturi. Comandamentul militar rus a fost de acord cu concluziile conducerii Dnepr şi a ordonat începerea relocării trupelor, a precizat RIA.

Câteva minute mai târziu, RIA a retras toate cele trei alerte fără explicaţii.

O altă agenţie de stat, TASS, a publicat doar o alertă care anunţa regruparea trupelor în poziţii mai favorabile, iar apoi a retras-o, spunând că a fost publicată din greşeală. TASS şi-a cerut scuze către cititori.

În trecut, Rusia a folosit uneori formulări similare despre mutarea trupelor pe poziţii mai avantajoase pentru a descrie retragerile.

Presa de stat rusă are acces privilegiat la briefingurile oficiale şi, de obicei, relatează anunţurile militare majore cu puţin timp înainte ca acestea să apară pe canalul Telegram al Ministerului Apărării.

Ucraina a spus puţine lucruri despre operaţiunile sale militare de pe malul estic al Niprului. Institutul pentru Studiul Războiului, cu sediul în SUA, a afirmat săptămâna trecută că Ucraina pare să fi efectuat atacuri peste Nipru, în regiunea Herson, la mijlocul lunii octombrie, şi a remarcat că bloggerii militari ruşi au relatat despre continuarea operaţiunilor terestre ucrainene pe malul estic. În ultima sa actualizare, ISW spune că forţele ucrainene au realizat duminică un "câştig marginal" pe malul estic.

Preşedintele Volodimir Zelenski a declarat pentru Reuters într-un interviu acordat săptămâna trecută că actuala contraofensivă ucraineană, care durează de cinci luni, a înregistrat unele progrese treptate în sud şi est, inclusiv ceea ce el a numit "paşi buni în apropierea regiunii Herson".

Articol recomandat de sport.ro
Ei sunt cei mai răi ultrași din Champions League: ”Inspiră teamă. Interesați mai mult de scandaluri decât de fotbal”
Ei sunt cei mai răi ultrași din Champions League: ”Inspiră teamă. Interesați mai mult de scandaluri decât de fotbal”
Citește și...
Interzicerea fumatului, extinsă în noi locuri publice. Cât va costa un pachet de țigări în Franţa în 2025 - 2026
Interzicerea fumatului, extinsă în noi locuri publice. Cât va costa un pachet de țigări în Franţa în 2025 - 2026

Preţul unui pachet de ţigarete urmează să crească în Franţa, în 2025 la 12 euro, iar în 2026 la 13 euro, anunţă marţi ministrul francez al Sănătăţii Aurélien Rousseau, care a prezentat un plan împotriva tabagismului, relatează AFP.  

Ucrainenii trag cu tot ce au: Soldații Kievului folosesc o mitralieră din Primul Război Mondial (Foto & Video)
Ucrainenii trag cu tot ce au: Soldații Kievului folosesc o mitralieră din Primul Război Mondial (Foto & Video)

Forțele ucrainene își dovedesc încă o dată ingeniozitatea. O înregistrare video arată cum este folosită pe front o mitralieră din Primul Război Mondial.

Momentul în care un tractor urmărit de poliție se răstoarnă pe o autostradă din Canada. Șoferul a fost reținut
Momentul în care un tractor urmărit de poliție se răstoarnă pe o autostradă din Canada. Șoferul a fost reținut

Un bărbat a fost reținut după ce tractorul pe care îl conducea a lovit o mașină de poliție care îl urmărea și s-a răsturnat. Momentul impactului a fost filmat.

Recomandări
Terenuri din zone scumpe ale Bucureștiului, furate cu acte false și complicitatea unor funcționari. Prejudiciul este uriaș
Terenuri din zone scumpe ale Bucureștiului, furate cu acte false și complicitatea unor funcționari. Prejudiciul este uriaș

Zeci de terenuri din Capitală au trecut ilegal din proprietatea statului în cea a unor persoane private, acuză Direcția Națională Anticorupție. Anchetatorii au descins marți dimineață la 11 adrese unde locuiesc suspecții din dosar.  

Miniştrii de externe din NATO se reunesc pentru a discuta despre războiul din Ucraina şi tensiunile Serbia-Kosovo
Miniştrii de externe din NATO se reunesc pentru a discuta despre războiul din Ucraina şi tensiunile Serbia-Kosovo

Miniştrii de externe din NATO se reunesc începând de marţi la Bruxelles pentru a discuta diferite chestiuni de securitate, printre care războiul Rusiei împotriva Ucrainei şi tensiunile sporite dintre Serbia şi Kosovo, potrivit DPA.

 

Doljeanul săltat din greșeală ca suspect în crima din Sibiu dă în judecată poliția: ”Eu așa nu-i las!”. Prin ce a trecut
Doljeanul săltat din greșeală ca suspect în crima din Sibiu dă în judecată poliția: ”Eu așa nu-i las!”. Prin ce a trecut

Tânărul din Dolj ridicat din greşeală de poliţişti ca suspect în cazul uciderii unui om de afaceri din Sibiu afirmă că va da poliţia în judecată.