Graffiti-ul realizat peste noapte de Bansky in tabara de refugiati din Calais. Mesajul transmis de artist

61751666

Un nou graffiti semnat de artistul britanic Bansky a aparut in tabara de refugiati din Calais, in nordul Frantei. Imaginea il ilustreaza pe Steve Jobs si are o descriere cat se poate de simpla: “fiul unui migrant din Siria”.

Bansky a ajuns in mijlocul "junglei de la Calais", oras transformat peste noapte intr-o tabara de refugiati ce adaposteste 3.000 de persoane din tari precum Sudan, Siria si Afganistan.

Artistul a pictat pe un zid imaginea fondatorului Apple, pe care a publicat-o apoi si pe site-ul personal, pentru a sugera ca unul din cei mai importanti antreprenori din ultimii ani a reusit sa schimbe lumea doar pentru ca tatal sau a fost primit in SUA cu ani in urma.

Bansky

“Suntem lasati sa credem ca migratia stoarce resursele tarii, insa Steve Jobs a fost fiul unui migrant sirian. Apple este cea mai profitabila companie din lume si plateste peste 7 miliarde de dolari in fiecare an pe taxe – si exista doar pentru ca a primit in tara un tanar din Homs”, a declarat artistul intr-un interviu rar acordat presei britanice.

Banksy si-a castigat faima prin picturile sale in spatiul public, pe care le realiza, la inceput, ca anonim. Tot incognito a fost si in Gaza, bombardata masiv de aviatia israeliana, in campania declansata asta-vara impotriva organizatiei teroriste Hamas.

La sfarsitul lui februarie, artistul a postat pe Internet imagini cu trei dintre lucrarile sale pictate pe zidurile caselor distruse din Gaza. Una dintre creatii - infatisand-o pe Niobe, zeita "mama primordiala" din mitologia greaca - a fost pictata pe o usa metalica, singurul vestigiu ramas intact dintr-o casa rasa de pe fata pamantului.

Articol recomandat de sport.ro
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
Citește și...
Casa care nu s-a construit inca, dar a fost vanduta pentru 21 mil. de dolari. Un milionar din SUA s-a grabit sa o cumpere

Un penthouse construit la etajul 51 al cladirii exclusiviste Ritz Carlton Residences din Miami a fost vandut pentru o suma incredibila. Iar asta chiar daca momentan acesta exista doar pe hartie.

I-a trimis o felicitare de Craciun Reginei Elisabeta in fiecare an, inca din 1952. Raspunsul primit 60 de ani mai tarziu

Andrew Simes, un tanar din Marea Britanie, a impartasit cu prietenii sai de pe Facebook o poveste de Craciun cu totul si cu totul speciala. Personajele principale sunt bunicul sau si... Regina Marii Britanii.

Ce a patit un tanar dupa ce a postat pe internet o poza in care apare alaturi de 14 femei: "A fost greseala vietii mele"

Utilizarea unei aplicatii de mesagerie instant pe telefonul mobil in Iran este riscanta, putand atrage o condamnare la inchisoare,

Recomandări
Acciza la motorină, redusă cu 20% timp de două săptămâni. Măsura intră în vigoare pe 16 august

Ministerul Finanțelor reduce temporar cu 20% acciza la motorina standard, în perioada 16-31 august 2026, după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale și a prețurilor la pompă. Astfel, reducerea este de aproximativ 68 de bani pe litru.

Procurorii Laurei Codruța Kövesi, percheziții la firme IT și primării din țară. Dosarul vizează 7 milioane de euro din PNRR

Parchetul European a efectuat, marți, 19 percheziții la sediile unor persoane și companii, într-o anchetă privind o posibilă fraudă în achiziții publice pentru proiecte IT finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ 7 milioane de euro.

S-a câștigat cel mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 - peste 10,07 milioane de euro

La tragerea Loto 6/49 de joi, 13 august 2026, s-a câștigat cel mai mare premiu de categoria I din istoria acestui joc, în valoare de 52.839.623,04 de lei (10.077.166,58 de euro).