Germania, Austria si Polonia, afectate puternic de furtuni de zapada. Fenomenul care i-a nedumerit pe cehi

×
Publicitate

Mai grabita decat la noi, iarna s-a dezlantuit in vestul si centrul Europei. A nins puternic in Germania, Austria si Polonia, iar in zonele inalte vantul a suflat cu forta de uragan.

Vremea aspra a ingreunat transporturile si a afectat liniile de electricitate.  Ministerul nostru de externe i-a avertizat pe cei care planuiesc sa calatoreasca in tarile afectate de ninsori ca vremea nu se va imbunatati nici in zilele urmatoare.

In Austria, furtuna Axel a ingreunat si mai mult traficul oricum aglomerat din primele zile ale anului. Pe soselele din zonele de munte s-a inaintat cu viteza melcului, din cauza ghetii si a vantului care a adus cu incapatanare zapada pe carosabil.

iarna europa

O autostrada importanta a fost inchisa, dupa ce mai multe camioane grele si autoturisme au ramas inzapezite. In zonele inalte, vantul a suflat cu peste 160 de km pe ora. Tot din cauza rafalelor violente, autoritatile au hotarat sa inchida toate parcurile din Viena.

Axel a adus vant cu viteze demne de un uragan, pe culmile muntilor din centrul Germaniei si ninsori abundente in toata Bavaria.

viscol europa

Furtuna a provocat inundatii de-a lungul coastei germane la Marea Baltica, dar si in portul Hamburg.

Meteorologii au prognozat inca o zi cu ninsoare si vant puternic, mai ales in sud. Si, pentru week-end, temperaturi polare, care coboara pana la minus 26 de grade celsius, pe timpul noptii.

Iarna grea a pus stapanire si pe Polonia. Ninsorile abundente si vantul au lasat fara electricitate peste 16 mii de locuinte, iar pe sosele s-au produs multe accidente grave.

A nins mult si in Cehia, iar vantul puternic a dat reprezentatii de "magie" pe campurile albe. Rafalele au rasucit zapada in bulgari de diferite marimi. Fenomenul natural i-a nedumerit pe multi dintre cei care au inspectat zona de aproape.

viscol europa

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Unul dintre cei mai cunoscuti practicanti de parkour a murit la varsta de 17 ani. Care ar fi cauza mortii

Un tanar britanic, practicant de parkour, a murit chiar de Anul Nou, la metroul din Paris, intr-un “accident de tren”.

Atac armat la un restaurant din Istanbul. Doi oameni au fost raniti. VIDEO

Doua persoane au fost ranite miercuri seara intr-un atac armat la un restaurant din cartierul Fatih, in Istanbul, scrie site-ul english.alarabiya.net.

Noua lege in Franta. Toti cetatenii devin automat donatori de organe dupa moarte, fara acordul familiei

 De la 1 ianuarie, toti cetatenii francezi au devenit automat donatori de organe in cazul decesului.

Recomandări
Bolojan, după decizia CCR: „Vendetele politice cresc riscul ca România să piardă bani și credibilitate”

Premierul demis a transmis, marţi, că decizia CCR deschide o discuţie despre principii iar legea nu trebuie folosită pentru a lovi un adversar politic, cu referire la primarul Timişoarei, Dominic Fritz, care ar putea să îşi piardă mandatul de primar.

Taxă nouă pentru dezvoltatorii imobiliari. Cum ar urma să fie folosiți banii și ce prevede noul Cod al Urbanismului

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, anunță o nouă taxă locală pentru dezvoltatorii imobiliari. Mecanismul ar urma să coreleze proiectele rezidențiale cu investițiile necesare în infrastructura publică.

Cum s-ar putea aplica noua lege a salarizării. România riscă să piardă o parte din cei 770 de milioane de euro din PNRR

Continuă discuțiile pe noua lege a salarizării, miercuri urmând să aibă loc o nouă întâlnire la care partidele ar urma să primească o variantă a proiectului, explică surse de la Cotroceni.