Fostul premier Dominique de Villepin va candida la alegerile prezidentiale din Franta, in 2012

Dominique de Villepin

Fostul premier si ministru de Externe Dominique de Villepin a anuntat ca a "decis sa candideze in alegerile prezidentiale din 2012" in Franta.

"Intentionez sa apar o anumita idee a Frantei (...). Eu am o convingere: intalnirea din 2012 va fi intalnirea adevarului, curajului si vointei", a declarat duminica, pentru postul de televiziune TF1, fondatorul Miscarii Republica Solidara (MS).

Dominique de Villepin s-a declarat "ingrijorat" sa vada "Franta umilita de legea pietelor, care impune tot mai multa austeritate".

"Veti vedea ca, in aceasta campanie din 2012, vor exista surprize, numeroase surprize. Am incredere in capacitatea francezilor de a discerne care este interesul general si ca, mai mult ca oricand, uniunea nationala ni se impune tuturor", a declarat fostul premier, care, pentru moment, este creditat cu un procent din intentiile de vot.

"Putem prea bine sa continuam cu acelasi (...) inca cinci ani. (Dar) zece ani, este prea mult timp", a spus Dominique de Villepin, referindu-se la Nicolas Sarkozy. "Insa ne putem uni, pentru ca sa conducem Franta impreuna", a continuat el.

Citește și
Nicolas Sarkozy
Sondaj: extrema dreapta ar castiga alegerile in Franta. Sarkozy, pe locul 3

"Nu cred ca adevarul este la dreapta, la stanga sau la centru", a spus Dominique de Villepin, apreciind ca este necesara "o Republica a cetatenilor: trebuie ca francezii sa se trezeasca".

"In prezent, suveranitatea noastra ne scapa in mare parte. Ne aliniem la interese care nu sunt ale Frantei. Cred ca ne trebuie mai mult curaj decat atat", a subliniat fostul secretar general al Palatului Elysee in timpul mandatului lui Jacques Chirac, care nu a mai candidat pana acum la funtia de sef al statului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO Avem imagini! Cum a fost sabotat Nicolae Stanciu înainte să rateze penalty-ul din prelungirile meciului cu Milan
FOTO ȘI VIDEO Avem imagini! Cum a fost sabotat Nicolae Stanciu înainte să rateze penalty-ul din prelungirile meciului cu Milan
Citește și...
"Seism" politic inaintea prezidentialelor din Franta. Stanga preia conducerea Senatului

Partidele de stanga au obtinut, duminica, pentru prima data in peste 50 de ani, majoritatea absoluta in Senat - Camera superioara a Parlamentului francez. Astfel, au crescut sperantele unei victorii in fata lui Nicolas Sarkozy, la alegerile din 2012.

Sondaj: extrema dreapta ar castiga alegerile in Franta. Sarkozy, pe locul 3
Sondaj: extrema dreapta ar castiga alegerile in Franta. Sarkozy, pe locul 3

Presedintele francez Nicolas Sarkozy ar fi eliminat inca din primul tur al alegerilor prezidentiale, fiind devansat de liderul extremei drepte franceze, Marine Le Pen, si de socialistul Dominique Strauss-Khan, arata un nou sondaj in Franta.

Recomandări
ANM prelungește avertizările: Val de frig și ninsori în România. Temperaturile scad până la -18 grade
ANM prelungește avertizările: Val de frig și ninsori în România. Temperaturile scad până la -18 grade

Vremea va deveni deosebit de rece în toată ţara în acest sfârşit de săptămână, iar în nordul Moldovei sunt estimate temperaturi de minus 10 grade pe parcursul zilei de sâmbătă.

Cum ar putea arăta Bucureștiul în 2035. Albia betonată a Dâmboviței va „înverzi”, Splaiul Unirii - eliberat de trafic
Cum ar putea arăta Bucureștiul în 2035. Albia betonată a Dâmboviței va „înverzi”, Splaiul Unirii - eliberat de trafic

Albia betonată a râului Dâmbovița, care “despică” Bucureștiul în două, se va transforma dintr-o “barieră” între sectoare într-un adevărat coridor verde-albastru, capabil să răcorească orașul, să aducă biodiversitate și să conecteze cartierele capitalei.

Rusia a lovit a doua oară Ucraina cu racheta Oreşnik, care prinde o viteză de 13.000 km/h. „O ameninţare gravă pentru Europa”
Rusia a lovit a doua oară Ucraina cu racheta Oreşnik, care prinde o viteză de 13.000 km/h. „O ameninţare gravă pentru Europa”

Joi noaptea, Rusia a lansat unul dintre cele mai puternice atacuri aeriene asupra orașelor ucrainene, din ultimele luni. Cel puțin 4 persoane au murit și alte 19 au fost rănite în Kiev.