Dublu atentat in Liban, soldat cu 43 de morti. Statul Islamic a revendicat atacurile

61741160

Libanul este in doliu dupa un dublu atentat cu bomba de joi din sudul capitalei Beirut, soldat cu 43 de morti si condamnat ca act 'infam' de catre Natiunile Unite, transmite Reuters.

Televiziunile locale si-au dedicat buletinele de stiri din cursul diminetii celor doua atacuri, care au avut loc joi seara intr-o zona rezidentiala si comerciala aglomerata, bastion al miscarii siite libaneze Hezbollah, si care au fost revendicate de gruparea jihadista Statul Islamic.

'Inacceptabil', a titrat pe prima pagina ziarul L'Orient Le Jour. Un alt cotidian, al-Diyyar, a publicat fotografii cu cadavrele atacatorilor, inclusiv un cap plin de sange desprins de corp.

Publicatia al-Akhbar, pro-Hezbollah, a scris ca 'nu este loc de intors', dupa ce gruparea a avertizat asupra unui 'razboi de durata' impotriva inamicilor sai.

atentat liban

Secretarul general al ONU, Ban Ki-moon, a condamnat atacurile, cerand serviciilor de securitate si institutiilor statului din Liban "sa nu permita ca acest act infam sa distruga calmul relativ care a existat in tara in ultimul an".

atentat liban

Foto: Getty

Exploziile de joi au fost primele atacuri din ultimele peste 12 luni care au avut ca tinta un bastion Hezbollah din Liban, in contextul in care gruparea, sustinuta de Iran, si-a intensificat implicarea in razboiul din Siria vecina.

Articol recomandat de sport.ro
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
Citește și...
TGV deraiat in Franta: bilantul s-a ridicat la 10 morti si 37 de raniti. In tren se aflau si copii

Cativa copii se aflau in trenul de mare viteza care a deraiat sambata in apropiere de Strasbourg (estul Frantei) in timpul unor teste, provocand 10 morti si 37 de raniti, au relatat duminica surse de la compania feroviara, citate de AFP.

Un kamikaze din SI s-a aruncat in aer in sud-estul Turciei, in timpul unui raid al politiei

Un militant al gruparii teroriste Statul Islamic s-a aruncat in aer in timpul unui raid al politiei turce desfasurat sambata in orasul Gaziantep, in sud-estul Turciei, la frontiera cu Siria,

Donald Trump: Daca francezii ar fi avut arme, daca aveau dreptul, situatia ar fi fost foarte diferita. Nimeni nu era inarmat

Daca francezii ar fi purtat arme, atentatele din Paris ar fi fost mai putin sangeroase, considera miliardarul american Donald Trump.

Recomandări
Dunărea a secat atât de mult încât bacurile nu mai pot circula. Pe alocuri apa ajunge până la genunchi

Seceta de pe Dunăre pune în pericol circulația cu bacurile. Mai mulți operatori au anunțat că au suspendat trecerile după ce nivelul apei a scăzut la un nou minim istoric.

Filmul „Nu e locul tău aici”, cu Adrian Văncică în rolul principal, marele câștigător al Festivalului de Film de la Locarno

„Nu e locul tău aici”, regizat de Florin Șerban, a câștigat la Festivalul Internațional de Film de la Locarno Leopardul de Aur/Marele Premiu, Premiul Europa Cinemas Label și o Mențiune specială pentru interpretare.

Paturi goale și cheltuieli uriașe în spitalele mici. În unele unități, peste 90% din venituri se duc pe salarii

Unul din 3 paturi pentru pacienții acuți rămâne neocupat în spitalele din România deși marile unități de urgență sunt frecvent supraaglomerate.