Două atentate sinucigașe au lovit nordul Irakului: 5 morți și cel puțin 20 de răniți

61897929
Getty

Două atentate sinucigașe au lovit orașul Kirkuk din nordul Irakului

Două atentate sinucigașe au avut ca țintă, duminică,  orașul Kirkuk din nordul Irakului, ucigând cel puțin cinci persoane și rănind mai mult de 20 de oameni, au declarat surse din poliție, scrie Reuters.

Ministerul de Interne a declarat că atacurile au vizat o moschee siită de pe strada Atlas în centrul orașului Kirkuk. Cu toate acestea, oficialii au declarat faptul că o singură persoană a fost ucisă în urma atacurilor și alte 16 au fost rănite.

 

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
Franța i-a cerut din nou Rusiei să-și retragă trupele din Transnistria și și-a reafirmat sprijinul pentru Republica Moldova

Franţa îşi reafirmă sprijinul pentru integritatea teritorială a Republicii Moldova şi îi cere din nou Federaţiei Ruse să-şi retragă trupele staţionate ilegal în regiunea transnistreană.

Zelenski s-a prăbușit în sondaje. Cine e omul în care ucrainenii au cea mai mare încredere

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a coborât pe locul al patrulea în topul încrederii ucrainenilor, potrivit unui nou sondaj realizat de Rating Group în perioada 20-21 iulie.

Cine este Mîhailo Drapatîi, noul comandant-șef al Armatei ucrainene. Cum a căpătat o aură de legendă, în 2014

Președintele Volodimir Zelenski a făcut o nouă schimbare majoră la vârful armatei ucrainene. L-a demis pe comandantul-șef, după ample proteste de stradă. 

Recomandări
Cât poate rezista România fără importurile de petrol din Kazahstan. Benzinăriile au scumpit deja carburanții

Noi probleme pe piața carburanților. Principala rută prin care Kazahstanul își exportă petrolul a fost blocată după atacurile cu drone din Marea Neagră asupra vaselor cu țiței kazah.

La mila naturii. Case inundate, mașini distruse și sinistrați evacuați. Județul lovit cel mai tare de furtuni

Vremea rea a adus un potop de necazuri. O nouă rundă de ploi a umflat râurile, iar apele scurse de pe versanți au ajuns până în casele oamenilor. 

Grindeanu blochează jalonul PNRR legat de integritatea aleșilor. Motivul găsit de PSD să nu voteze noua lege a integrității

Jaloanele PNRR nasc un nou scandal. Enervat de noua lege a integrității, Sorin Grindeanu a anunțat că nu o va vota, pentru că cei din USR ar fi introdus în proiect unele paragrafe menite să-i ajute pe membrii partidului aflați în conflict de interese.