Doi soți s-au stins din viață la câteva ore unul de celălalt, după 60 de ani de căsătorie. „Erau de nedespărțit”

62352415
rotalianul.com

O iubire dintre doi italieni care au fost căsătoriți timp de 60 de ani s-a sfârșit într-un mod deosebit de emoționant. Ei au murit la doar câteva ore diferență unul de celălalt.

Rino Marini, în vârstă de 92 de ani și Laura Traghetti, în vârstă de 89 de ani, din Feletto Umberto, regiunea Friuli-Venezia Giulia, s-au cunoscut în copilărie și prietenia lor s-a transformat într-o dragoste nemuritoare.

După o viață trăită unul lângă celălalt și 60 de ani de căsnicie, și-au dat ultima suflare la doar opt ore diferență, în același departament de medicină internă al spitalului din Udine. Starea lor de sănătate s-a agravat în decembrie, necesitând spitalizarea ambilor.

Inima Laurei a încetat să mai bată marți, 23 mai 2023, la ora 21:00, iar inima lui Rino a renunțat la luptă în zorii zilei următoare, în jurul orei 05:00, relatează publicația Il Piccolo, scrie Rotalianul.
Rino, cel mai mic dintre cinci frați, medic veterinar, a lucrat pentru Institutul Zooprofilactic Experimental din Veneția. A ocupat și postul de consilier comunal pe probleme de sănătate la Primăria din Tavagnacco. Laura, casnică, era foarte apreciată în comunitate. Erau amândoi figuri reprezentative în Feletto Umberto.

Cei doi soți, mereu unul lângă celălalt, întotdeauna gata să se sprijine reciproc, a lăsat în urmă o amintire înduioșătoare.

„Erau de nedespărțit”, își amintesc copiii lor, Giacomo și Gabriele.
„Se cunoșteau de când erau copii. Fratele mamei era cel mai bun prieten al tatălui nostru, practic au fost o familie de când erau mici. Părinții noștri, căsătoriți pe 26 iulie 1962, erau foarte iubiți și cunoscuți în sat.”

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Rusia susține că Moscova a fost ținta unui ”atac terorist” cu 8 drone, lansat de forțele de securitate ale Ucrainei

Rusia susține că Moscova a fost ținta unui ”atac terorist” organizat cu 8 drone de către Ucraina. Ministerul rus al Apărării a făcut acest anunț într-un comunicat transmis pe Telegram, citat de agenția rusească de știri Ria Novosti.    

Polonia blochează la graniță, pe termen nelimitat, accesul camioanelor din Rusia și Belarus

Ministrul de interne al Poloniei, Mariusz Kaminski, a semnat în 29 mai un ordin prin care suspendă traficul de marfă pentru vehiculele rusești și belarusești la granița Poloniei cu Belarus.  

Un bărbat s-a prezentat la urgențe cu un deodorant în abdomen pe care și l-a introdus prin anus

Medicii au fost nevoiți să opereze de urgență un bărbat care s-a prezentat la urgențe cu un deodorant în anus, scrie DailyStar.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. Centrul de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie are 6 săli de operație

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.