Datele personale a sute de politicieni germani publicate în urma unui atac cibernetic

×
Publicitate

Hackerii au publicat datele personale a sute de politicieni germani, membri ai partidelor importante, inclusiv date despre cardurile de credit şi numerele de telefon, a informat ARD TV, scrie Reuters.

Datele, publicate pe un cont de Twitter, includ adrese, scrisori personale şi copii ale cărţilor de identitate, a informat televiziunea de stat germană, scrie News.ro.

Printre victime se numără cancelarul Angela Merkel și președintele Steinmeier.

Toate partidele germane majore au fost afectate, mai puţin gruparea de extremă-dreapta Alternativa pentru Germania (AfD).

Identitatea hackerilor şi motivele atacului nu sunt cunoscute.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Pabuk, cel mai puternic uragan din ultimii 30 de ani, a lovit Thailanda. Turiștii, afectați

Cu un amestec de ploaie torențială, vânt puternic și valuri înalte, furtuna tropicală „Pabuk" a atins vineri zona de uscat din sudul Thailande şi înaintează către insule turistice precum Phuket, Krabi și Koh Samui, foarte populare în această perioadă.

Statul paralizat de violențe după ce două femei au intrat într-un templu interzis

Violențele au paralizat un stat din India după ce două femei au intrat într-un templu hindus.

Mesajul Oliviei Newton John după ce s-a zvonit că mai are câteva săptămâni de trăit

Olivia Newton John a recurs la un citat celebru al lui Mark Twain pentru a risipi speculațiile privind starea sănătății sale.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.