Când ar putea fi ridicate restricțiile de călătorie în UE. Recomandarea Comisiei Europene

62119569

Comisia Europeană a recomandat ridicarea tuturor restricţiilor de călătorie în interiorul Uniunii Europene şi al spaţiului Schengen începând din 15 iunie.

De asemenea, CE a recomandat și redeschiderea de la 1 iulie a frontierelor externe ale Uniunii pentru cetăţenii statelor din Balcanii Occidentali, conform AFP.

În timp ce majoritatea statelor din UE şi din spaţiul Schengen îşi vor redeschide din 15 iunie frontierele care le separă, unele, cum este Spania, prevăd ca această măsură să intre în vigoare mai târziu.

Executivul UE preconizează ca 'toate restricţiile' aplicate pentru combatarea pandemiei de COVID-19 să fie ridicate la acea dată.

De asemenea, Comisia preconizează o redeschidere 'parţială şi progresivă' a frontierelor externe ale UE şi ale spaţiului Schengen după data de 30 iunie.

Decizia finală privind redeschiderea frontierelor le aparţine însă statelor membre, Bruxellesul neputând face decât recomandări.

Potrivit Comisiei, călătorilor care vin din ţările Balcanilor Occidentali (Albania, Bosnia şi Herţegovina, Kosovo, Macedonia de Nord, Muntenegru, Serbia) ar trebui să li se permită intrarea în Uniunea Europeană având în vedere că, în ţările respective, situaţia epidemiologică este 'similară sau mai bună' decât în UE.

Totodată, executivul comunitar cheamă statele UE să se pună de acord asupra unei liste de ţări terţe pentru care vor fi ridicate restricţiile, în funcţie de situaţia lor sanitară.

Interdicţia privind călătoriile 'neesenţiale' a fost instituită la data de 17 martie în mod coordonat între statele membre şi Comisie, în scopul combaterii răspândirii noului coronavirus.

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Viața în unul dintre cele mai fierbinți orașe din lume. Localnicii dorm afară, iar temperaturile urcă la 48,2°C

Căldura sufocantă a ajuns la 48,2°C în luna mai, iar umiditatea este ridicată. Temperaturile extreme provoacă frecvent pene de curent, astfel că localnicii nu au parte de nicio ușurare.

O tornadă a răsturnat camioanele de pe șosea și a smuls copacii din rădăcini, în Franța

O tornadă iscată în centrul Franței, lângă orașul Saint-Etienne, a răsturnat camioanele de pe șosea, a smuls copacii din rădăcini și a spulberat acoperișuri.

India a lansat primul tren alimentat cu hidrogen, un pas spre decarbonizarea transportului feroviar. GALERIE FOTO

India a lansat vineri primul său tren alimentat cu hidrogen, un proiect pilot care vizează decarbonizarea transportului feroviar și reducerea dependenței sale de hidrocarburi, relatează AFP și Reuters.

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.