Britanicii, sfatuiti de autoritati sa bea mai putin. Masurile luate de autoritati pentru a reduce consumul de alcool

×
Publicitate

Consumul de alcool, chiar si in cantitati mici duce la aparitia cancerului. Sau cel putin asta este ceea ce sustine guvernul britanic, care a scazut doza saptamanala de alcool pe care un individ poate sa o consume.
 

Guvernul le recomanda cetatenilor sa bea pana la 6 halbe de bere sau pana la 7 pahare de vin pe saptamana. Limita a scazut de la 21 de unitati la 14 si a fost revizuita dupa ce in ghidul guvernamental era specificata limita consumului zilnic, iar acum, specialistii au decis sa puna accentul pe limita saptamanala. Acest lucru, spun ei, i-ar indeparta pe britanici de ideea ca trebuie sa consume alcool in fiecare zi.

Cu aceasta modificare, Marea Britanie este acum tara cu nivelul cel mai scazut al consumului recomandat de alcool.
 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Austria intra pe lista tarilor unde femeile au fost agresate sexual de Revelion. Suspectii, barbati din Siria si Afganistan

In urma scandalului violentelor sexuale comise impotriva femeilor, in noaptea de Anul Nou in Germania, alte cateva tari europene anunta incidente similare.

Angela Merkel vrea expulzarea mai rapida a refugiatilor care incalca legea: "Trebuie sa facem asta pentru noi"

Cancelarul Angela Merkel s-a pronuntat vineri seara in favoarea modificarii legii germane pentru a facilita expulzarea solicitantilor de azil sau refugiatilor care incalca legislatia, dupa violentele care au avut loc de Anul Nou la Koln, scrie AFP.

Un barbat mascat a incercat sa execute un politist american, in plina strada. Suspectul a jurat credinta Statului Islamic

Un barbat inarmat a impuscat joi seara un politist, in Philadelphia, iar apoi a declarat ca a facut totul in numele islamului si a jurat credinta Statului Islamic.

Recomandări
Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre Lucian Pahonțu: „SPP nu e un serviciu secret”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Veste bună în plină criză energetică: un reactor de la Cernavodă ar putea fi repornit „în 2-3 săptămâni”

Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că riscul ca activitatea unor mari consumatori industriali să fie afectată din cauza crizei de energie electrică a trecut. 

La cât a ajuns bilanțul victimelor după viiturile devastatoare din Nepal. Prăbușirea unui ghețar ar fi declanșat inundațiile

Poliţia din Nepal a anunţat că bilanţul deceselor în urma viiturii din nordul Nepalului a crescut la 469.