Benjamin Netanyahu dezvăluie când a decis atacul asupra Iranului. Donald Trump „a știut totul”

×
Codul embed a fost copiat

Israelul a continuat în forță operațiunea „Leul se ridică”, lansată vineri dimineață și menită să elimine pericolul nuclear iranian.

Avioanele de luptă israeliene au lovit și vineri noapte baze militare și situri nucleare din Iran, unde au provocat daune însemnate. Potrivit New York Times, sistemele de apărare antiaeriană au fost activate și în Teheran, într-un cartier unde locuiesc liderul suprem iranian, Ayatollahul Khamenei, și președintele republicii islamiste.

Pe de altă parte, Donald Trump a discutat la telefon cu Beniamin Netanyahu și a amenințat Iranul că israelienii vor continua atacurile, dacă nu se ajunge rapid la un acord nuclear.

Noile atacuri ale Israelului asupra bazelor militare iraniene au vizat lansatoarele de drone și de rachete balistice, din nord-vest, din Teheran și din împrejurimile capitalei. Au fost lovite și două aeroporturi militare, unde staționau avioane de luptă iraniene.

Benjamin Netanyahu, premierul Israelului: „E clar că încercăm să lovim rachetele care sunt lansate spre noi acum, dar scopul final al operațiunii e să anihilăm capacitatea de producție a acestor rachete.”

Citește și
marina sua, puscasi marini
Ce au trimis SUA în Orientul Mijlociu, după ultimele amenințări lansate de Iran la adresa Israelului

Daune majore în centrele nucleare ale Iranului

Armata israeliană a anunțat că a provocat distrugeri importante la uriașul Centru de Cercetare Atomică de la Isfahan, unde lucrează în jur de trei mii de oameni de știință – și de unde este coordonat programul iranian de înarmare nucleară.

Israelienii au vizat și situl atomic de la Fordow, la sud de Teheran. Însă acesta este amplasat în adâncul unui munte și este apărat de baterii antirachetă, așa că amploarea daunelor nu e clară.

Ieri noapte, avioanele israeliene au lovit uzina de îmbogățire a uraniului de la Natanz, situată în centrul țării. Situl a fost distrus parțial, a anunțat armata Israelului.

Generalul Effie Defrin, purtătorul de cuvânt al IDF: „Am atacat situl subteran și am distrus infrastructura vitală pentru funcționarea uzinei. Am provocat distrugeri însemnate acestui sit nuclear.”

Atacurile Israelului asupra Iranului, planificate din toamnă

Premierul israelian a declarat că operațiunea „Leul care se ridică” e planificată din toamna anului trecut, când Israelul a reușit să dea o lovitură importantă apărării antiaeriene a Iranului.

Benjamin Netanyahu, premierul Israelului: „E vorba de o indicație directă pe care am dat-o serviciilor de securitate în urmă cu jumătate de an, în noiembrie 2024, când le-am transmis să distrugă programul nuclear iranian. Dacă Iranul obține arma nucleară, noi nu vom mai fi aici, nu vom mai exista.”

Mossadul a reușit să se infiltreze în Iran și să creeze o bază de drone. A lansat din interior atacuri cu arme de precizie care au anihilat apărarea antiaeriană iraniană și au permis avioanelor de luptă israeliene să acționeze nestigherite. În plus, a distrus lansatoarele de rachete balistice pentru ca Iranul să nu poată riposta imediat.

Israelienii au reușit să decapiteze, în zeci de atacuri țintite, conducerea armatei iraniene și a Gărzii Revoluționare – armata ideologică a regimului de la Teheran. Cel puțin 20 de comandanți iranieni de rang înalt au fost uciși. De asemenea, au fost omorâți sau răniți mai mulți cercetători implicați în dezvoltarea programului nuclear.

Benjamin Netanyahu, premierul Israelului: „I-am informat (n.r. pe americani) în avans. Au știut că vom lansa atacul.”

Donald Trump a declarat că „a știut totul” despre operațiunea israeliană, deși Statele Unite nu au acordat niciun fel de sprijin.

În mai multe postări pe rețeaua sa de socializare, Truth Social, Trump a cerut Teheranului să încheie cât mai repede un acord prin care să se angajeze că nu va face pași pentru a obține arma nucleară. Și a amenințat că Iranul va fi distrus dacă nu semnează înțelegerea.

În discuțiile cu jurnaliștii americani, Trump a specificat că atacul israelian a venit la capătul unui ultimatum pe care el l-a dat Teheranului.

Dana Bash, jurnalist CNN: „(n.r. Președintele Trump) mi-a spus acest lucru: «Iranul ar fi trebuit să mă asculte atunci când le-am dat, nu știu dacă știți acest lucru, dar le-am dat 60 de zile ca să semneze un acord. Aceasta este ziua 61.» Apoi, președintele a spus un lucru important: că oficialii cu care Statele Unite negociau sunt acum morți și că aceștia fac parte din conducerea iraniană cu vederi radicale.”

Televiziunea iraniană de stat a anunțat însă că negocierile cu Statele Unite, programate pentru duminică, în Oman, au fost suspendate.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Conflictul Israel-Iran escaladează. IDF a anunțat că avioane de vânătoare sunt gata să lovească Teheranul
Conflictul Israel-Iran escaladează. IDF a anunțat că avioane de vânătoare sunt gata să lovească Teheranul

Situația se agravează de la o oră la alta în Orientul Mijlociu. Armata iraniană a lansat cinci valuri de atacuri, cu peste 100 de rachete balistice, către Israel.

Ce au trimis SUA în Orientul Mijlociu, după ultimele amenințări lansate de Iran la adresa Israelului
Ce au trimis SUA în Orientul Mijlociu, după ultimele amenințări lansate de Iran la adresa Israelului

Statele Unite își repoziționează forțele militare în Orientul Mijlociu în urma atacului Israelului asupra Iranului și a amenințării crescânde de represalii din partea Teheranului.

Mesajul lăsat de Benjamin Netanyahu la Zidul Plângerii înainte de atacul asupra Iranului. Teheranul promite răzbunare
Mesajul lăsat de Benjamin Netanyahu la Zidul Plângerii înainte de atacul asupra Iranului. Teheranul promite răzbunare

Situația din Orientul Mijlociu este în pragul exploziei. Israelul a bombardat obiective nucleare și militare din Iran, și l-a ucis pe comandantul Gărzii Revoluționare iraniene.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.