Barack Obama: Presedintele rus este Dmitri Medvedev, nu Vladimir Putin

60320715

Presedintele american, Barack Obama, si-a exprimat luni, la Moscova, increderea in omologul sau rus, Dmitri Medvedev, subliniind ca discuta inainte de toate cu el, in calitate de presedinte, si nu cu premierul Vladimir Putin.

Pe parcursul intalnirii din aprilie la Londra cu Medvedev si a celei de luni, de la Moscova, precum si a convorbirilor telefonice, "l-am gasit direct, profesional, clar in privinta interesului rusilor, dar incearca de asemenea sa afle care sunt interesele Statelor Unite", a declarat Obama in conferinta de presa la Moscova alaturi de omologul sau rus.

"Da, am incredere in faptul ca presedintele Medvedev va asculta, va negocia intr-o maniera constructiva, dar si ca isi va respecta angajamentele asumate" prin acordurile incheiate, a precizat acesta.

El a dezvaluit ca micul dejun de marti cu fostul presedinte, Vladimir Putin, va fi prima intalnire cu cel care trece drept adevaratul lider la Moscova.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Teroare in SUA: un criminal in serie a facut cinci victime intr-o saptamana

Un criminal a instaurat teroarea in cateva sate din Carolina de Nord. Este un barbat, spun politistii americani, care isi alege victimele la intamplare. Intra in casele lor si le impusca.

Platesc ca sa manance alimente expirate si aruncate la gunoi!

Criza a dus la aparitia unui nou tip de consumator in Occident. Este vorba despre cei care au buzunarele ravasite de recesiune si manaca produsele expirate aruncate la gunoi de magazinele alimentare.

Teribil accident in parcul Disney din Florida!

Doua trenulete s-au ciocnit, iar mecanicul unuia dintre ele a murit pe loc. Cum accidentul s-a petrecut in miezul noptii, in vagoane erau foarte putini pasageri, care au scapat doar cu o sperietura zdravana.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.