Autoritățile din Grecia vor demola clădirile construite ilegal, ca să evite un nou incendiu

61976362
Agerpres

Autoritățile din Grecia au decis demolarea a mii de clădiri construite ilegal, ca urmare a incendiului din 23 iulie, în urma căruia zeci de persoane au murit și sute au fost grav rănite, a anunțat premierul Alexis Tsipras.

Premierul Tsipras, al cărui guvern a fost acuzat că a reacţionat cu întârziere la dezastru, a precizat că în regiunea Attica, ce include şi capitala Atena, va începe imediat demolarea a 3.200 de clădiri, informează Reuters, citat de Agerpres.

„Acelaşi lucru se va întâmpla şi în restul Greciei. Suntem decişi să nu uităm nimic şi să ne asumăm costurile (politice)”, a mai spus Tsipras la Laurion, la est de Atena, aproape de Mati, localitatea de coastă unde a izbucnit incendiul.

Cel puţin 91 de oameni au murit, mulţi dintre ei prinşi într-un labirint de străzi înguste, cu căile de acces spre coastă blocate de zeci de construcţii, ceea ce este ilegal în Grecia, dar frecvent întâlnit.

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
Traficul de pe autostrada din Italia, reluat parțial la o zi de la explozia cisternei

Autoritățile italiene au deschis o anchetă, pentru a stabili cum de s-a produs explozia unei cisterne, pe o autostradă care se afla pe un drum din Bologna.  

Aeroportul din Frankfurt, evacuat în urma unei alerte de securitate

Poliția federală germană a decis evacuarea unui terminal din aeroportul din Frankfurt în urma unei alerte de securitate.

Scandal uriaș în UK, unde farmaciile online românești vând medicamente periculoase fără prescripție

Autoritățile medicale din Marea Britanie cer schimbarea legislației astfel încât farmaciile online din România și Bulgaria să nu mai poată vinde la liber medicamente care în Marea Britanie se eliberează doar cu rețetă.

Recomandări
Au trecut 100 de zile de când România este condusă de un guvern demis. Scurtă cronologie a evenimentelor politice

Astăzi se împlinesc 100 de zile de când România nu mai are un guvern cu puteri depline. Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis la data de 5 mai 2026, în urma unei moțiuni de cenzură.

Cum s-a văzut eclipsa de Soare din România. „S-au uitat cu ochelari de sudură, chestii improvizate”

Cerul a fost miercuri seară principala atracție și în unele zone din România, mai ales în vest, unde o treime din discul solar a fost acoperit în timpul eclipsei.

Soluția găsită de Ungaria ca să nu închidă centrala nucleară de la Paks. Cu cât ar putea crește nivelul Dunării

Guvernul Ungariei începe o serie de lucrări în zona centralei nucleare de la Paks, pentru a preveni oprirea reactoarelor în cazul în care nivelul fluviului continuă să scadă. Lucrările vor începe vineri și se vor desfășura non-stop.