Autoritățile din Coreea de Nord anunţă 2 milioane de cazuri de "febră", la o săptămână după confirmarea primului caz de Covid

62260774
Getty

Coreea de Nord a înregistrat aproape două milioane de cazuri de "febră", la o săptămână de la anunţul oficial privind primul caz de Covid-19 în această ţară, informează dpa, citată de Agerpres.

Alte 262.000 de persoane cu simptome febrile au fost înregistrate miercuri, a anunțat presa oficială nord-coreeană.

Numărul total până acum se ridică la aproape două milioane, dintre care 1,2 milioane de persoane deja ar fi vindecate, potrivit presei oficiale nord-coreene.

Numărul deceselor a crescut la 63. Coreea de Nord are aproape 26 de milioane de locuitori.

Potrivit experţilor, ţara nu dispune de suficiente capacităţi de testare pentru a stabili dacă persoanele sunt bolnave de Covid-19, de aceea raportează în schimb cazuri de "febră".

Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) presupune că nu există încă un program de vaccinare la nivel naţional în ţara care este aproape izolată de restul lumii.

Phenianul a confirmat oficial primele cazuri de Covid-19 pe 12 mai.

Regimul nord-coreean a urmat o strategie zero-Covid în ultimii doi ani şi şi-a închis graniţele la începutul pandemiei pentru a preveni pătrunderea virusului în ţară.

Guvernul a impus în prezent un lockdown la nivel naţional pentru a încetini răspândirea şi a lansat campanii de informare
avertizând populaţia despre pericolele variantei Omicron şi oferind sfaturi de tratament şi reguli pentru evitarea infectării.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Tiffany Barcelos s-a afișat cu noul look, după ce Romario ar fi înșelat-o cu cea mai bună prietenă
FOTO | Tiffany Barcelos s-a afișat cu noul look, după ce Romario ar fi înșelat-o cu cea mai bună prietenă
Citește și...
Șeful Pentagonului lansează o declarație controversată: armata SUA ar merita Nobelul pentru Pace „în fiecare an”

Secretarul de război al Statelor Unite, Pete Hegseth, a elogiat vineri "rezultatele militare decisive" în războiul împotriva Iranului.

Putin este așteptat să se întâlnească din nou cu Trump. Ce se va întâmpla la clubul de golf din Miami al președintelui SUA

Vladimir Putin ar urma să se întâlnească pentru a doua oară cu Donald Trump în SUA, dacă va accepta invitația de a participa la summit-ul Grupului celor 20, care va avea loc în decembrie la clubul de golf din Miami a președintelui american. 

”Teorii nebunești”. Cel puțin 10 cercetători implicați în proiecte guvernamentale din SUA au murit sau au dispărut

Disparițiile și decesele a cel puțin 10 persoane legate de cercetări sensibile din SUA au atras atenția ”anchetatorilor” online și acum a anchetatorilor federali. Dar pentru rudele îndurerate, toate speculațiile nebunești sunt „dezgustătoare”.

Recomandări
Ce noutăți aduce noua lege a salarizării la bugetari. Cea mai mică și cea mai mare leafă

În absența celor de la PSD de la guvernare, premierul Ilie Bolojan pregătește trei reforme urgente. Noua lege a salarizării bugetare elimină indemnizația de hrană și sporul pentru condiții vătămătoare, în timp ce angajații care performează vor fi premiați

UE schimbă regulile. Telefoanele cu baterii detașabile revin din 2027

Uniunea Europeană pregătește reguli care ar putea readuce bateriile detașabile la smartphone-uri din 2027. 

Exemple de salarii bugetare pe noua lege-cadru. Cât vor câștiga profesorii, magistrații și militarii

Guvernul a elaborat o primă formă a legii salarizării din sistemul bugetar. În forma actuală, aceasta stabilește cum ar putea fi calculate salariile angajaților la stat. Până când ar putea fi pus în dezbatere publică, proiectul ar putea suferi modificări.