Artist român de circ, de 21 de ani, mort în condiții misterioase în Marea Britanie

61987992
iStock

Luni, Poliția Britanică a deschis un dosar penal, în urma decesului misterios a unui artist de circ din România, în vârstă de 21 de ani.

Iosif T., care lucra pentru Russells International Circus, a fost găsit mort de către colegii săi, în cortul circului amplasat lângă Grimsby, Lincolnshire, relatează The Sun.

Polițiștii care au ajuns la circ pentru a investiga cazul nu au descoperit urme de violență sau alte indicii care să ducă cu gândul la o crimă, spunând că, cel mai probabil, românul a murit din cauze naturale. Luni, 24 septembrie, a fost deschisă o anchetă penală pentru a stabili cauza decesului. 

Familia lui Iosif are nevoie de 10.000 de lire sterline pentru a-i putea repatria corpul.

Proprietarul circului, Rusty Russell, a spus că vestea morții artistului român l-a întristat profund. ”Suntem cu toții triști. Iosif era, probabil, cel mai popular artist pe care îl aveam aici. A fost prieten cu toată lumea și avea un simț strălucit al umorului”, a declarat pentru The Sun Rusty Russell.

Acum încercăm să strângem 10.000 de lire sterline pentru a putea fi repatriat în România, pentru că pur și simplu familia nu poate face rost de aceasră sumă”, a mai declarat proprietarul circului. 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Președintele Republicii Moldova a fost suspendat din funcție a patra oară

Curtea Constituţională de la Chişinău a decis luni suspendarea temporară a prerogativelor preşedintelui Igor Dodon, anunță Agerpres.

Sute de oameni au făcut baie complet dezbrăcați în Marea Nordului. FOTO

Sute de oameni s-au dezbrăcat complet pentru a face o baie în Marea Nordului, cu ocazia venirii Echinocțiului de Toamnă.

Un şofer român beat a semănat panică lângă Torino. Carabinierii l-au salvat de linşaj

Incident grav duminică după-amiază în Rivalta, o suburbie a metropolei Torino, provocat, conform primelor informaţii, de un român.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.