Anunț surprinzător de la Washington. Ce va urma în războiul comercial SUA-China

Trump si Xi
Shutterstock

Conflictul comercial dintre Washington şi Beijing este de aşteptat să se detensioneze, a prezis marţi secretarul Trezoreriei americane, Scott Bessent, în timp ce preşedintele Donald Trump a anunţat o reducere "substanţială" a supratexelor, notează AFP.

În cursul unei discuţii cu uşile închise organizată de banca americană JP Morgan Chase la Washington, secretarul Trezoreriei a apreciat că situaţia actuală nu este sustenabilă pentru cele două capitale, a informat AFP o sursă prezentă în sală.

El s-a referit la taxele vamale suplimentare de 145% impuse de guvernul american produselor chinezeşti şi la tarifele de 125% impuse de Beijing pentru mărfurile din Statele Unite.

Secretarul american a considerat că aceste suprataxe acţionează ca un embargo comercial blocând schimbul de mărfuri de ambele părţi, a indicat aceeaşi sursă.

În contextul acestui posibil impas, Bessent a estimat că ar urma să existe în curând o detensionare.

Citește și
Poliție Paris
Atac cu cuțitul în metroul din Paris: trei femei rănite, suspectul a fost reținut

La rândul său, preşedintele Donald Trump a recunoscut în faţa presei că aceste suprataxe de 145%, pe care el însuşi le-a impus, sunt "foarte mari" şi că vor "scădea substanţial".

"Nu vor rămâne în niciun caz aproape de acest număr", a spus el în marginea unei ceremonii la Casa Albă, adăugând, însă, că "nu se va reveni la zero".

Purtătoarea de cuvânt a executivului american, Karoline Leavitt, a afirmat şi ea că discuţiile pentru a ajunge la un acord comercial cu Beijingul avansează "foarte bine".

Guvernul chinez nu a confirmat existenţa discuţiilor cu Washingtonul, în schimb a cerut Regatului Unit şi Uniunii Europene să apere comerţul mondial în faţa ofensivei americane.

"În contextul actual de intimidare unilaterală generalizată, China şi Regatul Unit au responsabilitatea de a proteja ordinea comercială multilaterală", i-a spus ministrul chinez de externe, Wang Yi, într-un apel telefonic, omologului său britanic, David Lammy, potrivit unui comunicat al ministerului său.

Wang Yi a adăugat că "discuţiile" privind economia şi comerţul sunt "în curs de pregătire", a precizat comunicatul.

Într-o discuţie telefonică separată, diplomatul chinez i-a declarat omoloagei sale austriece, Beate Meinl-Reisinger, că UE ar trebui, de asemenea, să "apere de comun acord" comerţul internaţional.

"China şi UE ar trebui să îşi asume responsabilităţi internaţionale, să apere de comun acord sistemul comercial multilateral şi să lucreze împreună pentru a construi o economie mondială deschisă", i-a spus Wang Yi şefei diplomaţiei de la Viena, potrivit unui alt comunicat al Ministerului chinez de Externe.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Atac cu cuțitul în metroul din Paris: trei femei rănite, suspectul a fost reținut
Atac cu cuțitul în metroul din Paris: trei femei rănite, suspectul a fost reținut

Trei femei au fost rănite vineri după-amiază cu cuţitul în metroul parizian de un bărbat care a reuşit să fugă, dar ulterior a fost reţinut nu departe de capitală, a anunţat justiţia franceză, relatează AFP.

Thailanda a atacat Cambodgia cu avioane de luptă F-16, care au lansat aproximativ 40 de bombe asupra unui sat
Thailanda a atacat Cambodgia cu avioane de luptă F-16, care au lansat aproximativ 40 de bombe asupra unui sat

Thailanda și Cambodgia au fost implicate vineri într-un conflict armat de-a lungul frontierei lor, chiar în timp ce cele două țări purtau discuții pentru a încerca să pună capăt conflictelor armate care au izbucnit la începutul lunii decembrie.

Google permite, în premieră, schimbarea adresei Gmail fără pierderea datelor
Google permite, în premieră, schimbarea adresei Gmail fără pierderea datelor

Google a anunțat un adevărat „cadou de Crăciun” pentru utilizatorii Gmail care încă folosesc adrese de e-mail stânjenitoare din perioada liceului, scrie CNBC.

 

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.