Anul 2011 i-a adus lui Barack Obama cateva realizari de proportii in politica externa

×
Publicitate

Obama spera sa-si fructifice succesele la alegerile din toamna, cand va incerca sa-i convinga pe americani sa-i acorde un nou mandat. 2011 a adus poate cele mai rasunatoare realizari ale mandatului lui Obama.

Eliminarea inamicului numarul unu al americanilor.

''State Unite au condus o operatiune care a dus la uciderea lui Osama bin Laden, liderul al-Qaida'', spunea Obama.

Si sfarsitul unui razboi extrem de controversat. Obama si-a respectat astfel o promisiune facuta in campania electorala.

''Dupa aproape noua ani, razboiul Americii din Irak se va incheia'', a mai spus Barack.

Insa imediat dupa retragere, violentele au explodat in Irak, iar adversarii lui Obama n-au pierdut ocazia sa-l critice.

La fel de controversat a fost discursul din luna mai, despre solutionarea conflictului palestinian in care le-a cerut israelienilor concesii fara precedent.

2011 a fost insa si anul Primaverii Arabe, pe care Obama a imbratisat-o inca de la inceput. In martie el a trimis avioane americane sa ia parte la misiunea NATO impotriva lui Ghaddafi.

Libienii si-au capatat libertatea cu ajutorul NATO, dar Obama n-a sarit si in ajutorul sirienilor. Pe de alta parte, republicanii ii reproseaza ca fost prea impaciuitor si cu Iranul, desi pe final de an, Casa Alba a ridicat tonul la adresa acestei tari.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Ginerele regelui Spaniei, citat oficial ca suspect intr-un dosar de coruptie

Ducele Inaki, sotul infantei Cristina si fost handbalist olimpic, este banuit ca ar fi deturnat o parte din 6 milioane de euro donati fundatiei sale pentru a sponsoriza evenimente sportive.

Stephen Hawking isi cauta asistent. Care sunt cerintele fizicianului si cat ofera pentru post

Celebrul fizician Stephen Hawking a anuntat online ca isi cauta un asistent tehnic care sa-l ajute sa mentina si sa imbunatateasca sistemul computerizat prin intermediul caruia comunica cu restul lumii.

Coreea de Nord ameninta Coreea de Sud. "Vor plati pentru pacatele de neiertat"

Phenianul a indepartat vineri orice posibilitate de a discuta cu Guvernul actual al Coreei de Sud, la o zi dupa instalarea lui Kim Jong-un la conducerea Coreei de Nord, care-i succede tatalui sau Kim Jong-il, mort pe 17 decembrie.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.