Aliaţii preşedintelui Trump au cerut Curţii Supreme a SUA să blocheze certificarea rezultatelor în statul Pennsyilvania

Donald Trump

Aliaţii preşedintelui republican Donald Trump au depus joi un recurs în urgenţă la Curtea Supremă a SUA în care au cerut blocarea certificării rezultatelor alegerilor din statul Pennsylvania, informează AFP.

Această recurs a fost introdus după respingerea, sâmbătă, de către Curtea Supremă a statului Pennsylvania a unei plângeri în care era contestată legalitatea voturilor prin corespondenţă.

În etapa actuală, cea mai înaltă instanţă americană nu este solicitată să se pronunţe asupra fondului.

Reclamanţii, printre care se numără inclusiv alesul republican din Camera Reprezentanţilor Mike Kelly, solicită îngheţarea tuturor operaţiunilor electorale din acest stat-cheie.

Răspunsul Curţii Supreme a SUA nu ar trebui să întârzie prea mult, iar instanţa nu va trebui să îşi justifice decizia.

Citește și
Donald Trump
Donald Trump: "Ne vedem peste patru ani" dacă acţiunile de contestare a rezultatului votului eşuează

La o lună de la scrutinul electoral, preşedintele Donald Trump continuă să refuze să îşi recunoască înfrângerea în faţa democratului Joe Biden, pretinzând că este victima unei "fraude masive".

Cu ajutorul aliaţilor săi, Trump a depus plângeri în mai multe state-cheie, dar a suferit deja aproximativ 20 de eşecuri. Marţi, ministrul de justiţie Bill Barr, care face totuşi parte din cercul apropiat al liderului de la Casa Albă, a asigurat că nu a văzut suficiente fraude pentru a invalida victoria lui Joe Biden.

Preşedintele Donald Trump a revizuit radical componenţa Curţii Supreme a SUA, numind trei din totalul de nouă judecători. Duminică, el şi-a exprimat frustrarea din cauza faptului că acestei instanţe supreme nu i-au fost încă înaintate plângeri."Avem nevoie de Curtea Supremă să ne examineze cazul. Ceva trebuie să ajungă la ea. Dacă nu, atunci ce este Curtea Supremă?", ţi-a exprimat nemulţumirea preşedintele într-o intervenţie pentru canalul de televiziune Fox.

În 2000, această jurisdicţie a întrerupt o renumărare a voturilor în Florida, unde George W. Bush avea doar 537 de voturi în faţa democratului Al Gore, ceea ce i-a permis republicanului să câştige alegerile.

De data aceasta însă, rezultatul alegerilor nu depinde doar de un stat, iar diferenţele sunt mult mai mari între cei doi candidaţi. Prin urmare, este puţin probabil ca instanţa supremă a SUA să îşi pericliteze reputaţia pentru un caz care nu va conta în final.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
Citește și...
NY Times: Donald Trump ar fi discutat despre graţierea ”preventivă” a copiilor și apropiaților săi
NY Times: Donald Trump ar fi discutat despre graţierea ”preventivă” a copiilor și apropiaților săi

Preşedintele american în exerciţiu Donald Trump ar fi discutat posibilitatea de a-şi folosi - în mod preventiv - puterea de a-şi graţia familia și apropiații, dezvăluie The New York Times.

Donald Trump:
Donald Trump: "Ne vedem peste patru ani" dacă acţiunile de contestare a rezultatului votului eşuează

Preşedintele american în exerciţiu Donald Trump a făcut aluzie marţi că ar putea candida din nou la preşedinţia SUA în 2024.

Recomandări
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că, săptămâna viitoare, Guvernul va adopta pachetul de legi privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii, cu care va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii.

PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!
PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!

PRO TV va încheia difuzarea unuia dintre cele mai longevive formate ale sale: La Măruță.

Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie
Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie

Ministrul Apărării Naţionale, Radu Miruţă, a afirmat, luni, că cei 50 de milioane de euro cu care România contribuie ajung în bugetul NATO, prin mecanismul PURL, iar Statele Unite ale Americii livrează echipamente militare Ucrainei.