A murit capul celei mai bogate familii din Regatul Unit. Miliardarul avea 87 de ani

62348827
Profimedia

Omul de afaceri Srichand Hinduja, "patriarhul" celei mai bogate familii din Regatul Unit, a murit la vârsta de 87 de ani, a anunţat joi purtătorul său de cuvânt, citat de AFP.

"Cu mare tristeţe, vă anunţăm decesul tatălui nostru, SP Hinduja", a precizat purtătorul familiei într-un comunicat de presă. Srichand Hinduja, căruia rudele şi prietenii îi spuneau "SP", a murit miercuri. El a fost "un vizionar al industriei şi al afacerilor, un umanist şi un filantrop", a adăugat acelaşi purtător de cuvânt.

Familia Hinduja se află la conducerea conglomeratului internaţional Hinduja Group, care deţine companii în domenii diverse, precum bancar, financiar şi sănătate, şi care are peste 150.000 de angajaţi în lumea întreagă, potrivit Agerpres.

Averea acestei familii depăşeşte 28 de miliarde de lire sterline, potrivit clasamentului publicat în 2022 de Sunday Times.

Srichand Hinduja s-a aflat în centrul unei dispute familiale în perioada în care suferea de demenţă. Informaţia a ajuns în presa britanică în noiembrie 2022, după ce instanţa a fost sesizată într-un dosar pe această temă.

Miliardarul a fost privat de îngrijiri adecvate, fapt care l-a determinat pe un judecător să aibă în vedere plasarea sa într-un azil public.

Srichand Hinduja a fost spitalizat în martie 2021, dar atunci când starea lui de sănătate s-a ameliorat, membrii familiei lui nu au putut să găsească o soluţie pentru a-l găzdui şi a-i furniza îngrijiri medicale în pofida "dimensiunii extraordinare a mijloacelor lor financiare", a explicat judecătorul britanic.

"Mi s-a spus că este un om iubit şi respectat. Însă el nu are parte acum de aşa ceva. Nu a fost respectat" în acest caz, a adăugat judecătorul.

Înţelegerea care exista între membrii familiei Hinduja a fost spulberată în urma unui litigiu ce viza o bancă din Elveţia.

Compania acestei familii a fost înfiinţată în urmă cu peste un secol în India, dar ea a fost gestionată din Iran timp de mai multe decenii, înainte ca Revoluţia iraniană din anii 1970 să o oblige să părăsească ţara şi să se mute în Regatul Unit.

Srichand Hinduja a apărut pe primele pagini ale ziarelor britanice şi la începutul anilor 2000, când s-a aflat la originea unui scandal politic în care a fost implicat guvernul condus de Tony Blair.

Parlamentarii laburişti au fost acuzaţi că au făcut presiuni pentru a-l ajuta pe celebrul miliardar să obţină cetăţenia britanică. Peter Mandelson a fost constrâns în 2001 să demisioneze din funcţia de Secretar de Stat pentru Irlanda de Nord.

Articol recomandat de sport.ro
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
Citește și...
Alertă pe Stația Spațială Internațională. NASA a ordonat echipajului să se adăpostească din cauza unei scurgeri de aer

NASA a ordonat astronauților de pe Stația Spațială Internațională să se adăpostească în navele lor și să se pregătească pentru o posibilă evacuare, din cauza unei scurgeri de aer în segmentul rusesc, transmite Reuters.

O femeie de 37 de ani din Brazilia s-a drept o fată de 12 ani pentru a păcăli o familie să o adopte. Ce a urmat

Un caz incredibil zguduie Brazilia, după ce o femeie de 37 de ani, arestată pentru că s-a prezentat drept o fată de 12 ani, a fost descoperită anterior într-un spital de copii, unde medicii au găsit mai multe ace în corpul său.

”Nu știm ce urmează, învață singură”. Dezvoltatorul Claude cere încetinirea sau oprirea dezvoltării inteligenței artificiale

Anthropic, compania care dezvoltă modelul de inteligență artificială Claude, a publicat pe site-ul său un articol în care solicită încetinirea sau oprirea dezvoltării inteligenței artificiale. 

Recomandări
Ucraina a recunoscut că drona maritimă care a explodat în Portul Constanța a fost a sa. Ce a transmis

Prima reacție din partea Ucrainei, privind drona maritimă care a explodat, vineri, în Portul Constanța, a venit la câteva ore după incident.

LIVE TEXT. Dronă explodată la Constanța. Radu Miruţă: Autorităţile ucrainene au informat că au pierdut controlul a 4 drone

România este din nou în alertă după ce o dronă maritimă a explodat, în această dimineață, în Portul Constanța. Grav este că în apropierea portului s-ar mai afla trei drone despre care se presupune că ar putea avea explozibili. 

Guvernul a publicat cronologia exploziei dronei ucrainene din Portul Constanța. Ce s-a întâmplat după autodetonare

Guvernul a prezentat cronologia exploziei dronei ucrainene din Portul Constanța, arătând că aceasta a intrat în modul de autodistrugere la ora 10:28, după ce fusese semnalată în port la 06:20.